środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy to właściwa droga rozwoju?

spot_img

Japoński koncern spożywczy Mitsubishi Corporation podpisał porozumienie z izraelską firmą Aleph Farms specjalizującą się w nowatorskich technologiach żywieniowych. Partnerstwo daje Japończykom dostęp do technologii wytwarzania mięsa hodowanego w laboratoriach i do dystrybucji go na swoim krajowym rynku. Na podstawie specjalnego protokołu ustaleń, firma z Izraela udostępni Japończykom platformę produkcyjną pod nazwą BioFarm przeznaczoną do uprawy steków na dużą skalę. Natomiast Mitsubishi Corporation podzieli się z partnerami własną fachową wiedzą w zakresie procesów biotechnologicznych, produkcji żywności a także lokalnymi  kanałami dystrybucji w Japonii.

Stek z macierzystych komórek

Dodajmy, że Aleph Farms już w 2018 roku, na bazie komórek macierzystych, wyprodukował swój pierwszy stek, a obecnie tak udoskonalił metodę jego wytwarzania, że nadaje się ona do komercyjnego wykorzystania na dużą skalę. Dzięki tej technologii w ciągu 10 lat Japonia zamierza osiągnąć swoje cele klimatyczne i uzyskać większą niezależność od białka pochodzenia naturalnego.

Wytwarzanie mięsa w kosmosie

Izraelska firma Aleph Farms szczyci się też eksperymentami z supernowoczesnymi technologiami spożywczymi. Pod koniec 2019 roku powodzeniem zakończył się eksperyment w ramach którego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowano mięso. Aleph Farms opracował technologię jego hodowli przy użyciu komórek zwierzęcych. Polega ona na odwzorowaniu w kontrolowanych laboratoryjnych warunkach naturalnego procesu regeneracji tkanek mięśniowych zachodzącego w ciele krowy. Izraelski startup chciał udowodnić, że mięso można wytwarzać w każdych warunkach, w tym tak trudnych jak te, które panują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Stek z drukarki 3D

W rosyjskim segmencie stacji przeprowadzono wówczas  eksperyment przy użyciu biodrukarki 3D, dzięki której w warunkach mikrograwitacji wyhodowano mięso z niewielkiej ilości wołowej tkanki mięśniowej. Aleph Farms współpracował z rosyjską firmą 3D Bioprinting Solutions oraz amerykańskimi firmami Meal Source Technologies i Finless Foods. Izraelski startup jest zdania, że eksperyment stanowi ważny krok na drodze do realizacji priorytetu firmy, którym jest wprowadzenie na całej Ziemi bezwarunkowego dostępu do bezpiecznego i pożywnego mięsa przy wykorzystaniu minimalnych zasobów, przy użyciu metod ograniczających zużycie wody i produkcję dwutlenku węgla. 

Źródła: Aleph Farms, Forbres.pl
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x