piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Czy to dobry czas dla producentów mleka?

spot_img

Przetarg na platformie Global Dairy Trade (GDT), który odbył się 18 sierpnia br. zakończył się spadkiem indeksu GDT (obrazuje zmiany cen przetworów mlecznych) o 1,7 proc. Spadek cen dotknął masła-2,2%, bezwodnego tłuszczu mlecznego -2,9%, sera cheddar -3,6%, laktozy -3,3% i pełnego mleka w proszku -2,2%.  Wzrost odnotowany był jedynie w przypadku sztucznego mleka w proszku wyniósł +1,1%.

W skupie mleka w województwie lubelskim za litr mleka można było dostać od 1,26 do 1,34 zł/netto. W lubskim cena za litr kształtowała się na poziomie 1,32 zł/netto. Warmińsko-mazurskim litr mleka wyceniany był najkorzystniej bo na 1,39 zł/netto, a Wielkopolska oferowała  1,33 zł/netto.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do maja skupiono w Unii 62,1 mln t mleka, tj. o 2% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. W czerwcu średnia krajowa cena mleka surowego w skupie była niższa i wyniosła 130,61 zł/hl (-0,2% m/m), o 1,1%  mniej niż w czerwcu 2019 r. Eksport polskich produktów mleczarskich zmniejszył się o 1,4%, lecz saldo handlowe wzrosło o 3,3%.Ceny te nadal kształtują się na niskim poziomie, ale rynek mleka podczas obecnie panujących problemów poradził sobie nadzwyczaj dobrze. Różnica cen w skali roku to zaledwie 1,1%. Możliwe, że druga połowa roku okaże się znacznie lepsza niż przewidywania prognoz z kwietnia

ARiMR w związku z obecną sytuacją na rynku dnia  uruchomił  pomoc w postaci dopłat do oprocentowania kredytu na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej tzw. „kredyt restrukturyzacyjny”. Kredyt restrukturyzacyjny może zostać przeznaczony na sfinansowanie długów wymagalnych o charakterze pieniężnym obejmujących kapitał, odsetki i inne opłaty, powstałych w związku z prowadzeniem działalności rolniczej.

Maria Chmal
źródło:gov.pl/pfhb.pl

zdjęcie: pixabay

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x