Mapa przeczy słowom Ministra Pudy
Coraz większej temperatury nabiera dyskusja nad założeniami tzw. „Nowej Piątki Kaczyńskiego”, czyli zainicjowanej przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości kolejnej odsłony prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt. Szczególne emocje budzą niedawne wypowiedzi obecnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, który stwierdził, m.in. że zakaz uboju rytualnego bydła na potrzeby zagranicznych odbiorców, to dostosowanie polskiego prawodawstwa do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Wczoraj publikowaliśmy krytyczną w stosunku do takiej tezy wypowiedź byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Teraz prezentujemy opinię Jacka Zarzeckiego Prezesa Zarządu Polskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego, który w mediach społecznościowych zaprezentował ciekawą analizę sytuacji prawnej w całej Europie (Unia Europejska i kraje niezrzeszone.
Europa bez zakazów?
Podstawą rozważań Jacka Zarzeckiego jest opublikowana przez niego mapa Europy, z której wynika, że
– do grona krajów zezwalających na dokonywanie uboju rytualnego zaliczają się następujące państwa Unii Europejskiej: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry, Włochy, opuszczająca UE Wielka Brytania i państwa niezrzeszone w UE: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Rosja, Serbia, Ukraina a także zaliczana w części do Europy Turcja i Cypr,
– do grona państw, w których wymagane jest wcześniejsze ogłuszenie zwierzęcia zaliczają się natomiast: Belgia (UE), Dania (UE), Islandia, Norwegia, Słowenia (UE), Szwajcaria, Szwecja (UE).
– do grupy państw wymagających ogłuszania po wykonaniu cięcia zaliczają się: Austria (UE), Estonia (UE), Łotwa (UE) i Grecja (UE).
Dodajmy, że w Finlandii (UE) obowiązuje prawo zgodnie z którym podczas uboju wymagana jest jednoczesna tzw. sedacja czyli uspokojenie – obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączania świadomości.
Mapa przeczy słowom ministra?
A zatem, już sama analiza powyższego zestawienia i mapy przeczy tezie obecnego Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy jakoby konieczne było dostosowanie polskiego prawodawstwa do norm unijnych. Szczególnie, że większość państw UE dopuszcza u siebie ubój rytualny, a w pozostałych krajach panują odmienne od siebie prawa.
Szwajcaria, Litwa i Francja
Prezes Zarządu PZHBM Jacek Zarzecki na tym nie kończy tematu i uzupełnia swą prezentację innymi interesującymi wątkami, które warto tu przytoczyć:
– Niektórzy mówią o wzorcach ze Szwajcarii. Ok, zakażmy uboju religijnego bydła, pozwólmy na ubój bez ogłuszania drobiu, ale róbmy pasztety z kotów i kiełbaski z psów, które są tam bardzo popularne. Przy okazji rozwiążemy problem. bezdomności zwierząt – ironizuje Jacek Zarzecki
Ironię łagodzi jednak przykładem Litwy, gdzie do 2014 roku ubój w celach religijnych był zakazany, Natomiast w 2015 ponownie go zalegalizowano. Jacek Zarzecki kwestię tę wyjaśnia następująco
– Dlaczego? Ano zobaczyli, ze trzeba szukać nowych rynków na wołowinę. Zwłaszcza w krajach arabskich. Mądra władza sam sobie krzywdy nie robi…
Prezes Zarzecki wspomina również o Francji, której rząd wydał na ubój specjalne zezwolenie. Rzeźnie muszą się wykazać posiadaniem odpowiedniego sprzętu i stosowaniem procedur. Muszą też wykazać, że ubój to realizacja celowej umowy. Zarzecki dodaje również, że rząd francuski nie narzuca ograniczeń dla eksportu produktów pochodzących z uboju rytualnego, a jego wartość to około 1/3 francuskiego eksportu.
Do tematu z pewnością powrócimy.
Źródło i foto: Profil Jacka Zarzeckiego Twitter
XXI w. Zachodnia, nowoczesna cywilizacja i maltretowanie zwierzat na potrzeby zacofanych mentalnie i kulturowo arabow i pociotkow islamskich. Mamona gora! W glowie sie to nie miesci!