Co znajdziesz w artykule?
29 kwietnia 2021 roku Rada Europy, za zgodą Parlamentu Europejskiego, przyjęła decyzję w sprawie zawarcia z Wielką Brytanią umowy o handlu i współpracy oraz umowy o bezpieczeństwie informacji. Dla Unii Europejskiej (UE) to ostatni krok w procesie ratyfikacji obydwu porozumień. Powyższe umowy weszły w życie z dniem 1 maja 2021 r.
Co się stało?
Umowa o handlu i współpracy między UE, a Wlk. Brytanią obejmuje nie tylko handel towarami i usługami, ale też wiele innych dziedzin jak: inwestycje, konkurencja, pomoc państwa, przejrzystość podatkowa, transport lotniczy i drogowy, energia i zrównoważony rozwój, rybołówstwo, ochrona danych i koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego.
Zerowe stawki celne
Dla rolników i podmiotów zajmujących się handlem produktami rolno-spożywczymi ważne jest m.in. to, że: umowa przewiduje zerowe stawki celne i zerowe kontyngenty na wszystkie towary, które spełniają odpowiednie reguły pochodzenia (dotyczy to min. tak szeroko omawianych wymagań fitosanitarnych i weterynaryjnych). Strony gwarantują też utrzymanie wysokiego poziomu ochrony w dziedzinach takich jak: ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianie klimatu i ustalanie opłat za emisję gazów cieplarnianych, prawa socjalne i pracownicze, przejrzystość podatkowa i pomoc państwa. Dla obydwu stron ważne jest także skuteczne egzekwowanie przepisów na szczeblu krajowym, skuteczne rozstrzyganie sporów i zapewnienie możliwości stosowania przez obie strony środków zaradczych.
Niezakłócony transport
W sprawie transportu umowa zapewnia trwałe i zrównoważone połączenia lotnicze, drogowe, kolejowe i morskie. Chociaż dostęp do rynku będzie bardziej ograniczony niż to, co oferuje jednolity rynek. Umowa zawiera też gwarancje, że konkurencja między UE a Wielką Brytanią odbywać się będzie na równych warunkach i ma nie wpływać niekorzystnie na prawa pasażerów, prawa pracowników i bezpieczeństwo transportu wszelkich towarów.
Umowa zawiera też zapisy dotyczące obrotu energią, zabezpieczenia społecznego i współpracy w ramach wcześniej realizowanych unijnych programów. UE i Wielka Brytania uzgodniły też nowe ramy wspólnego zarządzania stadami ryb w wodach UE i Wielkiej Brytanii.
Gdzie szukać informacji?
Szczegółowe informacje dotyczące kontroli granicznych i wymagań dotyczących konkretnych produktów dostępne są m.in. na rządowej stronie: www.brexit.gov.pl, a także na stronie Państwowego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Źródła: portale: Komisji Europejskiej, Rady Ministrów, PIORIN i GIW.
Foto: Pixabay