niedziela, 24 września, 2023

Czy rolnicy będą mogli liczyć na kredyty preferencyjne?

spot_imgspot_img

Praktycznie każdego roku rolnicy zmagają się z anomaliami pogodowymi, które przynoszą ogromne straty w produkcji. Często też jedyną dostępną formą pomocy jest kredyt preferencyjny. Dlatego ten rodzaj tymczasowego pozyskiwania funduszy cieszy się wśród rolników znacznym zainteresowaniem.

50 % mniej za preferencyjne kredyty?

Jednak z założenia kredyt preferencyjny powinien być udzielany na korzystniejszych warunkach niż komercyjne kredyty rynkowe. Natomiast obecne oprocentowanie kredytów komercyjnych i preferencyjnych oscyluje na podobnym poziomie 3%. Zdaniem specjalistów, aby kredyty preferencyjne spełniały swój cel i były atrakcyjne dla pożyczkobiorców, muszą być zdecydowanie niżej oprocentowane. A różnica między nimi powinna być co najmniej 50 procentowa.

Fundusz poręczeń dla rolników

Innym ciekawym pomysłem jest utworzenie funduszu poręczeń kredytowych dla producentów rolnych na wzór funduszu, który już od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wspiera przedsiębiorców. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnicy zyskaliby ułatwienia w dostępie do zewnętrznego finansowania w postaci bankowych pożyczek. Poręczenie byłoby też zabezpieczeniem zaciągniętego zobowiązania. A na podstawie umowy poręczenia, poręczyciel w ramach funduszu, mógłby zagwarantować wierzycielowi przejęcie zobowiązań dłużnika. Gdyby oczywiście ten nie był zdolny do ich spłaty.

Wniosek do Ministra Rolnictwa

Powyższe sprawy, na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej, podjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych. I w piątek, 21 sierpnia br., KRIR wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wnosząc o podjęcie działań w celu realizacji powyższych rozwiązań.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x