czwartek, 22 lutego, 2024

Czy nowe rozwiązanie pomoże w szacowaniu strat spowodowanych przez suszę?

spot_img

Dla polepszenia i ułatwienia procesu oceny strat w plonach w wyniku oddziaływania suszy w 2020 roku, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchomił nowy Geoserwis.

Narzędzie posiada dwie główne funkcjonalności: przegląd map dla obszaru kraju z możliwością analizy wybranej jednostki przestrzennej (województwo, powiatu, gminy), a także dla pojedynczego pola uprawowego (lub pól), będących w użytkowaniu konkretnego producenta rolnego.

Mapy wzrostów i strat

Narzędzie prezentuje dwa rodzaje map: mapy warunków wzrostu upraw opracowane na podstawie danych satelitarnych – czyli obrazujące rzeczywiste warunki wzrostu upraw (mapy bieżące i archiwalne), a także mapy oceny redukcji plonów, przedstawiające sugerowany poziom utraty plonów wybranych upraw w wyniku wystąpienia suszy w okresach największego zapotrzebowania na wodę.

Czy oceny będą właściwe?

Geoserwis umożliwia też generowanie czterech rodzajów raportów dostosowanych do potrzeb rolników. Raporty mają dostarczać informacje statystyczne i mapy z uwzględnieniem  obszaru całego kraju, województw, powiatów i gmin, a także pól uprawowych należących do zainteresowanych producentów rolnych.

Celem Geoserwisu jest wsparcie m.in. urzędów wojewódzkich i ARiMR w monitorowaniu suszy rolniczej w 2020 r.Budowa Geoserwisu jest też odpowiedzią KOWR na zmianę procedury szacowania strat suszy w 2020 r, a także narzędziem współpracującym z Systemem Monitoringu Suszy Rolniczej opracowanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa IUNG-PIB. Geoserwis dostępny jest dla autoryzowanych użytkowników – przedstawicieli administracji publicznej, w tym urzędów wojewódzkich.

Powstanie system monitorowania upraw?

Jednak Geoserwis to nie koniec. KOWR w ramach badań  tegorocznej suszy rolniczej realizuje już drugi innowacyjny projekt oparty o dane teledetekcji satelitarnej. Wcześniej, w 2019 r., KOWR prowadził prace ramach projektu „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa – etap pilotażowy”. Natomiast w latach 2021-2023 KOWR planuje budowę Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych w Polsce.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: KOWR


spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x