czwartek, 22 lutego, 2024

Czy naprawdę potrzebna nam kolejna strategia ochrony gleb?

spot_img

Komisja Europejska opublikowała nową strategię skoncentrowaną na osiągnięciu dobrego stanu gleby do 2030 r. Obecnie istnieje szereg dyrektyw mające na celu ochronne gleb w związku z czym wprowadzenie kolejnych jest mocno kwestionowane.

Ochrona gleby leży u podstaw wielu działań i inicjatyw rolników, niezależnie od metody produkcji: konwencjonalne lub ekologiczne. Do tej pory wdrożono politykę WPR, Ramy Wodne, dyrektywy azotanowe oraz dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów i ochrony przyrody. Stąd też pojawia się pytanie w jaki sposób włączenie nowych środków, takich jak ustawa o ochronie gleby, przyczyni się do zwiększenia już istniejący zestaw narzędzi, zapewniający kompleksowe i konkretne środki działania dla rolników i spółdzielni rolniczych?

Nowa warstwa administracyjna to ostanie czego potrzebują rolnicy

Charakterystyki gleby w UE są bardzo zróżnicowane dlatego trudno jest ustalić ogólne ogólnounijne normy jakości gleby i środki przeciwdziałania zagrożeniom gleby. Zdaniem Copa Cogeca, organizacji zrzeszającej europejskich rolników ważne jest, aby we wszelkich dalszych działaniach uwzględniać różnice w ustawieniach regionalnych i krajowych. Jednak pomimo tego, że nowa strategia wzbudza kontrowersje to zawiera też ciekawe rozwiązania. Wartym uwagi jest badanie nad innowacyjnymi technologiami dotyczącymi degradacji i dekontaminacji gleby oraz inicjatywa opublikowania przewodnika po możliwościach finansowania ochrony i zrównoważonego rozwoju zagospodarowanie gleb do 2022 r.

Co może polepszyć stan gleb w UE?

Według Copa i Cogeca dobrym rozwiązaniem mogło by być wdrożenie narzędzi, takich jak certyfikaty zdrowotności gleby i oznaczenia skażonych miejsc glebowych, które mogą być postrzegane jako pomoc w rekultywacja gleby w Unii Europejskiej. Istotne jest, aby cele określone i zapisane w Strategii dotyczącej gleby były naukowo uzasadnione dlatego wpierw potrzeba oceny skutków, aby naprawdę ocenić, w jaki sposób ustawa o ochronie gleby wpłynie na produktywność europejskich rolników i leśnicy.

Źródło:copa-cogeca
Zdj:unsplash

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x