środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy możemy uczyć się od Niemców jak walczyć z ASF?

spot_img

Do tej pory na terenie Niemiec znaleziono około 30 dzików padłych wskutek ASF. Niemieckie władze prowadzą szeroko zakrojoną akcję zmierzającą do oszacowania rzeczywistej skali zagrożenia, zabezpieczenia miejscowych hodowli trzody chlewnej i pozbycia się wirusa. W ocenie polskiego Krajowego Związku  Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej Polpig obserwacja działań Niemców może być ważną lekcją dla polskich władz i służb w kwestii radzenia sobie z ASF.

Co zrobiono?

Od 15 września 2020 r. w niemieckich prowincjach Spree-Neisse i Oder-Spree podjęto następujące decyzje: w strefie obowiązuje zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt łownych. Trwają intensywne poszukiwania padłych dzików z wykorzystaniem wyszkolonych psów. Wszystkie padłe dziki są natychmiast zgłaszane do inspekcji weterynaryjnej z określeniem położenia GPS. Próbki pobiera i truchła utylizuje autoryzowany personel. Psy, sprzęt i pojazdy są każdorazowo odkażane. Podobnie jak osoby poszukujące dzików i mające z nimi kontakt. W strefach zagrożenia zakazano wyprowadzania psów bez smyczy i bez nadzoru.

Zakaz prac rolnych i leśnych

Prace rolnicze i leśne w strefie zagrożonej zostały wstrzymane do odwołania. Zabroniono też wstępu do lasu i na tereny otwarte. Zakazano organizacji imprez z udziałem trzody chlewnej. Wywożenie dzików, części ich ciała, produktów mięsnych, trofeów i innych przedmiotów mających styczność z dzikami ze strefy zagrożonej jest zakazana. Podobnie jak przemieszczanie ich do gospodarstw i hodowli. Równolegle prowadzone są działania zmierzające do montażu stałego ogrodzenia wzdłuż wschodnich granic zagrożonego landu Brandenburgia o czym pisaliśmy już w osobnych tekstach.

Zakaz otwartych wybiegów

Rolnicy muszą natychmiastowo przekazywać ministerstwu rolnictwa informacje o bieżących stanach stad świń, ich lokalizacji, upadkach i objawach chorobowych (np. gorączce). Wszystkie świnie z podejrzeniem zakażenia są natychmiast testowane w kierunku ASF. Bezwzględnie nie dopuszcza się utrzymywania świń na otwartych wybiegach. Wprowadzono również obowiązek posiadania urządzeń i środków dezynfekcyjnych przy wejściach do gospodarstw i do budynków inwentarskich.

Ograniczenia transportowe

Przewożenie świń w zagrożonej strefie dozwolone jest jedynie po wyznaczonych drogach, a wszelkie transporty nadzoruje służba weterynaryjna. Swobodne przemieszczanie w strefie oraz eksport świeżej wieprzowiny, wyrobów wieprzowych, nasienia, komórek, embrionów, podrobów, wytworzonych ze świń utrzymywanych w strefie jest zabronione i wymaga specjalnej zgody inspekcji weterynaryjnej.

Kolejne obostrzenie to zakaz skarmiania zielonek lub siana oraz wykorzystywania słomy jako ściółki. Nie dotyczy to zbiorów sprzed co najmniej 6 miesięcy, które były zabezpieczone przed dostępem dzików lub zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze 70 st. C. przez pół godziny.

Wariant podobny do czeskiego

W ocenie polskich specjalistów Niemcy podjęli działania zbliżone do tych, które swego czasu w prowadziły Czechy i Belgia. Przypomnijmy, że w krajach tych nie odnotowano już ani jednego zakażenia w hodowlach trzody. Liczą się więc: szybkość reakcji, momentalny przepływ informacji i systemowe działanie oraz dyscyplina wszystkich stron.


Źródło: KZPiPTCh Polpig.
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x