Co znajdziesz w artykule?
Do tej pory na terenie Niemiec znaleziono około 30 dzików padłych wskutek ASF. Niemieckie władze prowadzą szeroko zakrojoną akcję zmierzającą do oszacowania rzeczywistej skali zagrożenia, zabezpieczenia miejscowych hodowli trzody chlewnej i pozbycia się wirusa. W ocenie polskiego Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej Polpig obserwacja działań Niemców może być ważną lekcją dla polskich władz i służb w kwestii radzenia sobie z ASF.
Co zrobiono?
Od 15 września 2020 r. w niemieckich prowincjach Spree-Neisse i Oder-Spree podjęto następujące decyzje: w strefie obowiązuje zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt łownych. Trwają intensywne poszukiwania padłych dzików z wykorzystaniem wyszkolonych psów. Wszystkie padłe dziki są natychmiast zgłaszane do inspekcji weterynaryjnej z określeniem położenia GPS. Próbki pobiera i truchła utylizuje autoryzowany personel. Psy, sprzęt i pojazdy są każdorazowo odkażane. Podobnie jak osoby poszukujące dzików i mające z nimi kontakt. W strefach zagrożenia zakazano wyprowadzania psów bez smyczy i bez nadzoru.
Zakaz prac rolnych i leśnych
Prace rolnicze i leśne w strefie zagrożonej zostały wstrzymane do odwołania. Zabroniono też wstępu do lasu i na tereny otwarte. Zakazano organizacji imprez z udziałem trzody chlewnej. Wywożenie dzików, części ich ciała, produktów mięsnych, trofeów i innych przedmiotów mających styczność z dzikami ze strefy zagrożonej jest zakazana. Podobnie jak przemieszczanie ich do gospodarstw i hodowli. Równolegle prowadzone są działania zmierzające do montażu stałego ogrodzenia wzdłuż wschodnich granic zagrożonego landu Brandenburgia o czym pisaliśmy już w osobnych tekstach.
Zakaz otwartych wybiegów
Rolnicy muszą natychmiastowo przekazywać ministerstwu rolnictwa informacje o bieżących stanach stad świń, ich lokalizacji, upadkach i objawach chorobowych (np. gorączce). Wszystkie świnie z podejrzeniem zakażenia są natychmiast testowane w kierunku ASF. Bezwzględnie nie dopuszcza się utrzymywania świń na otwartych wybiegach. Wprowadzono również obowiązek posiadania urządzeń i środków dezynfekcyjnych przy wejściach do gospodarstw i do budynków inwentarskich.
Ograniczenia transportowe
Przewożenie świń w zagrożonej strefie dozwolone jest jedynie po wyznaczonych drogach, a wszelkie transporty nadzoruje służba weterynaryjna. Swobodne przemieszczanie w strefie oraz eksport świeżej wieprzowiny, wyrobów wieprzowych, nasienia, komórek, embrionów, podrobów, wytworzonych ze świń utrzymywanych w strefie jest zabronione i wymaga specjalnej zgody inspekcji weterynaryjnej.
Kolejne obostrzenie to zakaz skarmiania zielonek lub siana oraz wykorzystywania słomy jako ściółki. Nie dotyczy to zbiorów sprzed co najmniej 6 miesięcy, które były zabezpieczone przed dostępem dzików lub zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze 70 st. C. przez pół godziny.
Wariant podobny do czeskiego
W ocenie polskich specjalistów Niemcy podjęli działania zbliżone do tych, które swego czasu w prowadziły Czechy i Belgia. Przypomnijmy, że w krajach tych nie odnotowano już ani jednego zakażenia w hodowlach trzody. Liczą się więc: szybkość reakcji, momentalny przepływ informacji i systemowe działanie oraz dyscyplina wszystkich stron.
Źródło: KZPiPTCh Polpig.
Foto: Pixabay