wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Czy KRUS daje rolnikom bezpieczeństwo?

spot_img

– Sukcesem samym w sobie jest istnienie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – stwierdziła Prezes KRUS Aleksandra Hadzik podczas dzisiejszej (12 maja br.), konferencji prasowej z okazji 30-lecia działalności tej instytucji. – Kiedy nie było Kasy istniały oczywiście ubezpieczenia dla rolników, ale miały one charakter pracowniczy i nie były zintegrowane. Nie było także działań dotyczących bezpieczeństwa społecznego dla rolników. Nie było też prewencji zagrożeń przy pracy i nie prowadzono programów rehabilitacyjnych. Dopiero powstanie KRUS dało takie możliwości. 
Dodajmy, że w dzisiejszej konferencji uczestniczył też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

80 procent wypadków mniej

Podsumowując 30 lat funkcjonowania KRUS Prezes Hadzik przypomniała m.in, że uprawnionymi i świadczeniobiorcami Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest obecnie blisko 2 miliony 300 tysięcy rolników i członków ich rodzin. W ciągu roku KRUS podejmuje kilkanaście tysięcy działań prewencyjnych. I tylko w 2019 podjęto blisko 16 tysięcy działań dotyczących zapobiegania wypadkom podczas prac w rolnictwie, z których skorzystało około 600 tysięcy rolników. Natomiast wypadkowość podczas prac w rolnictwie w ciągu 30 lat działalności KRUS spadła o 80 procent. 

Rehabilitacja po COVID-19

KRUS prowadzi też 6 centrów rehabilitacyjnych dla rolników i osób uprawnionych do świadczeń rolniczego ubezpieczenia, z których usług do tej pory skorzystało 360 tysięcy osób. 

– Nową ofertą są 21 dniowe turnusy rehabilitacyjne dla rolników, którzy zachorowali na COVID-19. Odbędą się one w centrach KRUS w Szklarskiej Porębie i Jedlcu – wyjaśniła Prezes KRUS Aleksandra Hadzik. – Pierwszy z turnusów rozpocznie się już 24 maja, a kolejne na początku czerwca. Chcemy żeby z tej formy pomocy skorzystało jak najwięcej uprawnionych rolników. 

KRUS stawia na Internet 

Jak podkreśliła Prezes KRUS, priorytetem działań Kasy jest także rozwój usług w Internecie. Od 2016 roku działa portal e-KRUS na którym ubezpieczeni rolnicy założyli już kilkadziesiąt tysięcy indywidualnych kont. Obecnie mają oni dostęp do informacji o warunkach ubezpieczeń oraz historii wpłat i terminach płatności. Użytkownicy mogą też samodzielnie wydrukować sobie poświadczone przez KRUS zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu. A w najbliższej przyszłości będą mogli dokonać zgłoszenia wypadku rolniczego przez e-PUAP i pobrać pełnoprawne zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami dla celów administracyjnych. Natomiast w ramach współpracy KRUS z Urzędem Stanu Cywilnego nie będzie już konieczności przedkładania oryginałów świadectw urodzenia i świadectw ślubu do celów ubezpieczeniowych.  

Pełne emerytury dla gospodarzy? 

Dodajmy, że podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Rolnictwa Grzegorz Puda zapewnił, że resort prowadzi zaawansowane prace nad zmianą prawa, tak aby rolnicy zyskali możliwość pobierania pełnoprawnej emerytury KRUS bez konieczności rezygnacji z prowadzenia gospodarstwa. Przypomnijmy, że problem ten nurtuje rolników od dłuższego czasu i wiąże się z narastającymi problemami z dziedziczeniem gospodarstw rolnych. 

Źródło i foto: MRIRW 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x