czwartek, 9 grudnia, 2021
spot_img

Czy Komisja Europejska ochroni rolników przed nieuczciwymi praktykami?

-REKLAMA-spot_img

Nieuczciwe praktyki handlowe, a szczególnie wykorzystywanie tzw. przewagi kontraktowej to sprawa  utrudniająca działalność wielu rolnikom i producentom rolnym. Wielokrotnie też informowaliśmy o dochodzeniach prowadzonych przez instytucje takie jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także o sankcjach karnych dla potentatów handlowych u których wykryto nieprawidłowości. Ważnym elementem przeciwdziałania tym bezprawnym procederom jest aktywność samych poszkodowanych i rolników, którzy zauważyli nieprawidłowości. UOKiK np. nieustannie apeluje o zgłaszanie tego rodzaju przypadków.  

Komisja na tropie nadużyć

Problem zauważyła także Komisja Europejska, która zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych do włączenia się w badanie dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. Do 31 stycznia 2021 na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej w zakładce: „usurvey/runner/UTPs_Baseline_Survey” dostępna jest ankieta adresowana do wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych, a szczególnie do producentów rolnych.

Jest nowa dyrektywa

Badanie posłuży diagnozie aktualnej sytuacji przed wdrożeniem nowych przepisówdyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 „W sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych”. Efektem badań ma być też ocena skuteczności środków wprowadzonych przez państwa członkowskie w kontekście tej dyrektywy, Dodajmy, że Komisja Europejska przeprowadzać będzie coroczne badania. Ich wyniki przyczynią się do uzyskania wiedzy na temat nieprawidłowości występujących na rynku, ich zasięgu i efektów zwalczania.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Komisja Europejska, MRiRW
Foto: Pixabay 
 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,150SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x