Podczas Sesji Rady Miasta Bielsk Podlaski omawiano wniosek Wiceprezesa Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek Piotra Żukowskiego o umorzenie podatku od nieruchomości, które przedsiębiorstwo powinno zapłacić za cały bieżący rok 2020. Sprawa dotyczy kwoty około miliona złotych.
Bielmlek w naprawie
Przypomnijmy: Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek przeżywa poważne trudności finansowe. W firmie prowadzone jest postępowanie naprawcze, a decyzją sądu, spółdzielnią zarządza mecenas Alina Sobolewska.
– Zawsze płaciliśmy na czas, ale obecnie znaleźliśmy się w trudnej sytuacji – wyjaśniał radnym Wiceprezes SM Bielmlek Żukowski. – Częściowo z naszej winy, częściowo na skutek działalności sił zewnętrznych, które chcą nas wyeliminować z rynku. Od marca mamy postępowanie naprawcze, dlatego prosimy władze miasta o pochylenie się nad naszą prośbą.
Dodajmy że z tytułu podatków, ze spółdzielni do miejskiego budżetu ,miesięcznie wpływało ponad 70 tys. złotych.
Umorzone postepowanie CBA
Wiceprezes Żukowski odniósł się też do minionych problemów Bielmleku, (które też szeroko już opisywaliśmy – przyp. red.) i podkreślił, że głośna swego czasu sprawa, prowadzona na zlecenie prokuratury przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, w związku z podejrzeniem nieprawidłowości, których miał dopuścić się zarząd spółdzielni i jej prezes Tadeusz Romańczuk (były Senator PIS i były wiceminister rolnictwa – przyp. red.) została zakończona. Nie znaleziono też dowodów na bezprawne wyprowadzanie pieniędzy z mleczarni i sprawę umorzono. Obecnie CBA nie prowadzi już żadnego postępowania w związku z działaniem Bielmleku i jego władz.
Wiceprezes Bielmleku dodał jednak, że obecnietoczy się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Warszawie. Badane są doniesienia dotyczące działania spółdzielni, ale członkom zarządu nie postawiono żadnych zarzutów.
160 milionów zadłużenia
Dodajmy, że obecne zadłużenie Bielmleku zamyka się w kwocie 160 milionów złotych. Na tego rodzaju zobowiązania składają się głównie pożyczki i kredyty udzielone przez Bank Ochrony Środowiska, dzięki gwarancjom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiceprezes Bielmleku zapewnił też, iż obecnie mleczarnia reguluje wszystkie bieżące zobowiązania. W efekcie jej zadłużenie się nie zwiększa, co także jest elementem procesu naprawczego.
Burmistrz nie odbiera nadziei
Niestety, zdaniem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego umorzenie podatku za cały rok jest obecnie niemożliwe. A to dlatego, że istnieje możliwość umorzenia podatków tylko za te miesiące, które już minęły, a nie z góry w całości za cały rok.
Jednak w tym przypadku sprawa umorzenia podatku od nieruchomości dla Bielmleku, zgodnie z zapewnieniami bielskiego włodarza, jest prerogatywą. Natomiast ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokładnej analizy sytuacji finansowej spółdzielni z uwzględnieniem możliwości prawnych dostępnych samorządowi. Rozważa się też m.in. rozłożenie omawianego zobowiązania na raty albo przesunięcie terminów płatności.
Obecna sytuacja Bielmleku
W Bielmleku zatrudnionych jest obecnie 108 osób. Z czego 20 przebywa na zwolnieniu chorobowym, a 28 znajduje się w okresie ochronnym stosunku pracy. Pracownicy otrzymują pobory, ale premie nie są wypłacane. Wiceprezes spółdzielni, w odniesieniu do wcześniejszych planów redukcji zatrudnienia o 50 osób, uznaje to za sukces. Tak poważna redukcja drastycznie utrudniłaby funkcjonowanie spółdzielni.
Źródła: Rada Miasta Bielsk Podlaski,
Foto: Belmlek.com