Być może nowy obrót przybierze sprawa tzw. „podatku cukrowego”. Po tym jak niedawno projekt Ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, mającej wprowadzić tzw. podatek cukrowy, trafił na biurko Prezydenta RP Andrzeja Dudy, głos w sprawie zabrał Prezes Spółki Colian Jan Kolański. Ten znany reprezentant branży napojowej zaapelował o zorganizowanie otwartej debaty – okrągłego stołu – w sprawie podatku cukrowego.
List otwarty do Prezydenta
„Zmieńmy ustawę cukrową na prawdziwie prozdrowotną. Zasiądźmy do stołu. Powołajmy radę ekspertów. Jeszcze nie jest za późno, rozpocznijmy dialog” – napisał w liście otwartym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy Prezes spółki Colian Jan Kolański.
Zaznaczył on również, że branża napojowa popiera wprowadzenie podatku cukrowego, ale na zasadach wspólnie wypracowanych przez jej przedstawicieli i rząd. Prezes spółki Colian uważa, że należy tak skonstruować ustawę cukrową by realnie służyła ona dwóm celom: zapewniła wpływ środków do budżetu na walkę z otyłością i cukrzycą, a jednocześnie przedsiębiorcom (w tym też rolnikom uprawiającym buraki cukrowe), dała możliwość ocalenia wieloletniego dorobku przed jego degradacją i bankructwem. Ważne byłoby też przemyślane przygotowanie się do zmian na poziomie całego łańcucha dostaw: od rolnika przez producentów cukru po sprzedaż produktów z jego użyciem .
Ludzie mogą przestać kupować
Dodajmy, że statystyczny Polak konsumuje 51 kg cukru rocznie, a branże które mają płacić podatek odpowiadają za mniej niż 20 proc. całej konsumpcji. Co więcej, według danych GUS konsumpcja cukru w ostatnim roku spadła o 2,5 kg. Sposobem na rozwiązanie problemów z opłatą cukrową może być – zdaniem Jana Kolańskiego – określenie wysokości podatku cukrowego na poziomie akceptowalnym dla wszystkich zainteresowanych. Opłatę od zawartości cukru, który jest w napojach, sokach, energetykach, izotonikach czy produktach mlecznych, należałoby dostosować do siły nabywczej polskiego społeczeństwa. Podatek nie mógłby też spowodować wzrostu cen tanich produktów z cukrem o 100 proc.
– A takie z całą pewnością będą skutki tej ustawy jeśli zostanie ona przyjęta w obecnej postaci. Ustawa nie może też zwiększać inflacji i podnosić cen produktów spożywczych, które już znacznie zdrożały. To realnie uderza w najuboższą cześć społeczeństwa. Większości Polaków po prostu nie będzie na nie stać. Spadnie sprzedaż i ucierpią wszyscy – podkreśla Prezes spółki Colian.
Jak faktycznie walczyć z otyłością?
Kolejna sprawa do właściwe zdefiniowanie prozdrowotnych celów polityki państwowej, tak by ustawa miała realny wpływ na zmniejszenie otyłości w Polsce. Należałoby też zadbać o edukację prozdrowotną, programy dla dzieci w zakresie zdrowego trybu życia, odżywiania, aktywności fizycznej.
Trzeba to zrobić tak, by straty były jak najmniejsze. Teraz wszystko zależy od woli Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego decyzji, czy zechce on poprzeć ideę otwartej dyskusji i przedefiniowania podstaw tzw. „podatku cukrowego”
A jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Co należy zrobić, by skutecznie walczyć z plagą otyłości w społeczeństwie, a jednocześnie nie szkodzić rolnikom uprawiającym buraki cukrowe?
Prosimy o wasze opinie.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: Colian Sp. z o.o., GUS
Foto: Pixabay
Czy politycy się opamiętają w tej kwestii? Przecież to gwarantowany skok bezrobocia!