W skali tygodnia kończącego się 8-go czerwca dwa główne paliwa podrożały na stacjach paliw o ok. 40 groszy na litrze, do średnio 7,95 zł/l – Pb95 i do 7,50 zł/l – ON. Na wielu stacjach cena popularnej benzyny dobiła do 8 zł/l. Podwyżki cen przy dystrybutorach są głównie efektem przeniesienia dużych wzrostów z cenników hurtowych, jakie miały miejsce na przełomie maja i czerwca.
Warto przypomnieć, że w cenniku hurtowym PKN Orlen dwa główne paliwa podrożały aż 50-70 gr/l w tygodniu kończącym się 1-go czerwca. Ostatni tydzień (kończący się 8-go czerwca) przyniósł stabilizację wywindowanej na historyczny szczyt ceny hurtowej benzyny na poziomie ok. 8,0 zł/l z VAT, podczas gdy diesel podrożał o ok. 20 groszy na litrze do 7,70 zł/l z VAT (dane PKN Orlen).
Oznacza to, że szczególnie ON często sprzedawany jest na stacjach poniżej oficjalnych cen w hurcie. Nie musi to jednak oznaczać strat dla stacji paliw, ponieważ detaliści otrzymują spory rabat od oficjalnych cen hurtowych.
Ceny średnie paliw w detalu: 08-06-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 8,51 zł/l (+49 gr/l);
• Pb95: 7,95 zł/l (+40 gr/l);
• ON: 7,50 zł/l (+37 gr/l);
• LPG: 3,57 zł/l (-2 gr/l).
Ceny paliw w kraju:
Diesel od kilku tygodni jest znacznie tańszy od benzyny. Ostatnio cena ON była niższa (cena średnia w kraju) 8-grudnia 2021. Zmiana polityki cenowej Orlenu (koncern dyktuje ceny w hurcie i w detalu) może świadczyć, że państwowy koncern poprzez obniżki cen diesla włącza się w większym stopniu do walki z inflacją. To właśnie ceny oleju napędowego wpływają bezpośrednio na koszty transportu, czy koszty produkcji w rolnictwie, a tym samym ceny finalnych produktów na półkach sklepowych. Tańszy diesel jest też wynikiem mniejszego popytu na praktycznie nieróżniący się olej grzewczy.
Porównanie średniotygodniowej ceny hurtowej ON i Pb95:
Porównanie cen paliw w skali roku:
Rynek ropy:
Na przełomie maja i czerwca notowania ropy Brent wybiły w górę z trwającego przez ponad dwa miesiące trendu bocznego w przedziale 98-112 eur/b (ceny zamknięcia serii sierpniowej).
W środę 8-go czerwca notowania najbliższej serii ropy Brent oscylowały w okolicy 123 usd/b, czyli ok. 5 usd/b (4%) wyżej niż przed tygodniem.
Wcześniejsza, względna stabilizacja na rynku ropy była efektem uwolnienia dużych rezerw surowca przez USA i ich sojuszników i ryzyka spowolnienia gospodarczego w Chinach (pandemia covid) oraz na świecie (rosnące stopy procentowe).
Sytuacja zmieniła się diametralnie z końcem maja, kiedy to wynegocjowany został przez kraje członkowskie UE kompromis w sprawie nałożenia sankcji na import ropy z Rosji.
W ramach VI pakietu sankcji KE zdecydowała o zredukowaniu unijnego importu surowca o 90% do końca roku, pozostawiając możliwość sprowadzania taniej rosyjskiej ropy przez Węgry, Czechy i Słowacją.
Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:
Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol