czwartek, 23 stycznia, 2025

Cukier był we wtorek najtańszy od 3,5 roku na giełdzie w Londynie

We wtorek (21.01.2025) ceny cukru przedłużyły trwającą 3,5 miesiąca wyprzedaż, przy czym cukier nowojorski osiągnął 5-miesięczny najniższy poziom serii najbliższej w kontraktach terminowych, a cukier londyński osiągnął najniższy kurs od 3,5 roku, tracąc 30% w skali roku. O spadku cen zdecydowały poprawiające się globalne perspektywy podaży cukru.

Indie zezwoliły nieoczekiwanie na eksport cukru

W poniedziałek Indie poinformowały, że pozwolą swoim cukrowniom na eksport 1 mln ton cukru w tym sezonie, łagodząc ograniczenia nałożone na eksport cukru w ​2023 r. Plotki o pozwoleniu na eksport krążyły od kilku tygodni, ale decyzja zaskoczyła niektórych handlowców, ponieważ tegoroczna produkcja cukru w Indiach będzie niższa od konsumpcji po raz pierwszy od 8 lat. Oczekuje się, że produkcja cukru spadnie z 32 do 27 milionów ton w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy konsumpcja osiągnie 29 milionów ton.

Notowania cukru na giełdzie w Londynie:

21 listopada Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) obniżyła swoją prognozę globalnego deficytu cukru na sezon 2024/25 do -2,51 mln ton, w porównaniu z prognozą z sierpnia na poziomie -3,58 mln ton. ISO podwyższyła również swoją prognozę globalnej nadwyżki cukru z sezonu 2023/24 do 1,31 mln ton z prognozy z sierpnia wynoszącej 200 000 mln ton.

Perspektywy wyższej produkcji cukru w Tajlandii są niedźwiedzie dla cen cukru

29 października Urząd ds. Trzciny cukrowej i Cukru Tajlandii prognozował, że produkcja cukru w​Tajlandii w sezonie 2024/25 wzrośnie o +18% r/r do 10,35 mln ton. Tajlandia wyprodukowała 8,77 mln ton cukru w sezonie 2023/24, który zakończył się w kwietniu. Tajlandia jest trzecim co do wielkości producentem cukru na świecie i drugim co do wielkości eksporterem cukru.

Inwestorzy spekulacyjni odpowiadają za spadek cen cukru

Olbrzymich rozmiarów krótka pozycja inwestorów finansowych w kontraktach terminowych na cukier może doprowadzić do realizacji zysków (odkupowania kontraktów) i dużych odbić na rynku cukru. Tygodniowy raport Commitment of Traders (COT) z zeszłego piątku wykazał, że fundusze zwiększyły swoją pozycję netto krótką w cukrze w Nowym Jorku o 47 tys. kontraktów w tygodniu kończącym się 14 stycznia do 5-letniego maksimum 106 tys. kontraktówroku sprzedanych netto (krótka pozycja). Jednocześnie inwestorzy ci zwiększyli swoją pozycję netto-krótką na giełdzie w Londynie o prawie 10 tys. kontraktów w tygodniu kończącym się 14 stycznia drokuo 5-letniego maksimum 121 425 krótkich pozycji netto.

Ewentualnym wsparciem dla cen jest mniejsza produkcja cukru w Indiach

Cukier ma poparcie w postaci zapowiedzi mniejszej produkcji cukru w ​Indiach, drugim co do wielkości producencie na świecie. Indyjskie Stowarzyszenie Producentów Cukru i Bioenergii (ISM) poinformowało 9 stycznia, że produkcja cukru w Indiach w sezonie 2024/25 (od 1 października do 31 grudnia) spadła o -15,5% r/r do 9,54 mln ton. ISM prognozuje, że produkcja cukru w ​​Indiach w sezonie 2024/25 spadnie o -13,8% r/r do 5-letniego minimum 27,6 mln ton.

Pogoda sprzyja uprawom trzciny cukrowej w Brazylii

Obfite opady deszczu w Brazylii w ciągu ostatnich 4 miesięcy poprawiają perspektywy zbiorów wszystkich upraw, w tym trzciny cukrowej, co zwiększy produkcję cukru. Jednak w obliczu niższych cen cukru rafinerie mogą zwiększyć przetwarzanie trzciny na etanol.

Według USDA światowa produkcja cukru wzrośnie, ale zapasy spadną

W raporcie opublikowanym 21 listopada USDA prognozuje, że w sezonie 2024/25 światowa produkcja cukru wzrośnie o 1,5% w porównaniu z poprzednim sezonem do rekordowych 186,62 mln ton, a spożycie – o 1,2% do rekordowych 179,63 mln ton, podczas gdy końcowe zapasy cukru zmniejszą się o 6,1% do 45,427 mln ton.

Ceny cukru w Polsce najniżej od września 2021 roku

Dane cenowe MRiRW (obejmują listopad 2024) pokazując cenę średnią cukru dla tego miesiąca na poziomie 2,13 zł/kg (paczkowany 1 kg). Jest to najniższy poziom ceny od września 2021 roku.

Źródło: barchart.com, USDA, MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x