poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Co z wcześniejszym nawożeniem azotem?

spot_img

Rolnicy z niecierpliwością czekają na aktualizację planu azotowego, zwłaszcza że łagodna zima umożliwia szybsze podanie azotu, na co właśnie miały pozwolić od 1 lutego zmieniane przepisy. Niestety rządzącym nie prędko do ich wprowadzenia. 

Czy da się ograniczyć nawożenie, tak, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby?
zdj: pixabay

Aktualizacja planu azotowego utknęła w miejscu

Na stronie MRIRW możemy przeczytać, że Rada Ministrów 16 stycznia 2023 r. przyjęła projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu. Jednak na próżno szukać informacji o terminie obowiązywania nowych przepisów, a te mogą zostać wprowadzone w życie dopiero po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Od kiedy będzie można nawozić azotem?

Przypomnijmy, że projektowane przepisy zakładają, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające, to znaczy jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin).  Do tego należy jeszcze wskazać termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

A na czym opierać dobowe wartości? Na osobistym termometrze, czy na podstawie przeznaczonej do tego aplikacji, tego już nie wskazano. Przekazano natomiast, że wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, będzie publikowany codziennie, od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Niestety bez wprowadzonych przepisów na niewiele to się zda. Przebieg aktualnego etapu prac nad przyjęciem rozporządzenia można śledzić na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: Rządowego Centrum Legislacji.

źródło: MRIRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x