Co znajdziesz w artykule?
W piątek, 22 stycznia br., podsumowano badania dotyczące wpływu unijnej Strategii „Od pola do stołu” na rozwój sektora mleczarskiego. Głównym inicjatorem badań była Polska Izba Mleka. W konferencji uczestniczył m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. Z ust ministra padło kilka znaczących obietnic.
Słuszne założenia
W ocenie autorów analizy główne cele unijnej strategii są słuszne, gdyż dotyczą: zrównoważonej produkcji rolnej i przetwórstwa żywności, gospodarki zasobami naturalnymi i ochrony klimatu, zrównoważonego łańcucha dostaw i sprawiedliwego podziału zysków wśród uczestników rynku. Dotyczą też bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważonej konsumpcji i redukcji strat żywności.
Barierą rozdrobnienie gospodarstw
Jednakże, w ocenie specjalistów, realizacja strategii będzie wymagała głębokich procesów dostosowawczych i w związku z tym nasuwa się zasadnicze pytanie o źródła finansowania nakładów inwestycyjnych. Ponadto polskie rolnictwo charakteryzuje się rozdrobnioną strukturą podmiotową. A niewielka siła ekonomiczna gospodarstw rolnych zdaniem analityków będzie barierą dla przeprowadzenia inwestycji i procesów dostosowawczych.
Minister pomoże mleczarstwu?
Swoje stanowisko zaprezentował też Minister Rolnictwa Grzegorz Puda.
– Unijna strategia „Od pola do stołu” stwarza szansę dogonienia tego, co dzieje się w krajach zachodnich Wspólnoty. W tym kontekście trzeba zauważyć, że mleczarstwo jest liderem zarówno w produkcyjności, jak i eksporcie. Jako minister chcę służyć państwu pomocą, chociażby w otwieraniu nowych rynków międzynarodowych – oświadczył szef resortu rolnictwa.
Minister skupił się też na ocenie znaczenia polskiego przemysłu mleczarskiego dla gospodarki, zrównoważonego rozwoju rolnictwa, zagospodarowania trwałych użytków zielonych, potencjału dla ekologicznych przemian i postępu technologicznego.
– W nowym PROW będziemy chcieli skierować znaczne środki na przetwórstwo, dlatego zachęcam do konsultacji i przesyłania swoich uwag bezpośrednio do ministerstwa rolnictwa – zaapelował szef resortu rolnictwa do uczestników konferencji.
Nowa spółdzielcza ustawa
Minister Grzegorz Puda mówił też o spółdzielczości jako kluczowej formie organizacji mleczarskiej branży. Przy tej okazji stwierdził, że konieczne jest opracowanie i przyjęcie nowej spółdzielczej ustawy, która będzie odpowiadała wyzwaniom współczesności. W powyższym kontekście zapowiedział organizację szerokich konsultacji z całym środowiskiem spółdzielczym i mleczarskim.
Wzmocnienie mniejszych podmiotów?
– Chcemy też wzmocnić rolę małych i średnich gospodarstw, gdyż obecnie w pozycji uprzywilejowanej są gospodarstwa duże. Równocześnie chcę zastrzec, że to wzmocnienie nie odbędzie się kosztem dużych – dodał minister.
Minister Grzegorz Puda zapewnił również, że sektor mleczarski jest priorytetowo traktowany podczas negocjowanych właśnie zasad i zmian w nowej unijnej Wspólnej Polityce Rolnej .
Strategia i konferencja
Przypomnimy, że Strategia „Od pola do stołu” to kompleksowy program modernizacji i restrukturyzacji sektora rolno-żywnościowego w całej Unii Europejskiej. Jego celem jest wdrażanie procesów dostosowawczych do zmieniających się uwarunkowań gospodarczych, społecznych i klimatycznych. Strategia zawiera zestaw głównych i szczegółowych celów do realizacji, a ich efekty mają przynieść korzyści we wszystkich sferach życia społeczno-gospodarczego w skali UE i Polski. Obecnie Strategia weszła w fazę intensywnego konsultowania z różnymi branżami.
Badania strategii na zlecenie PIM sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka. Autorami opracowania są: dr Piotr Szajner, prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, prof. dr hab. Hanna Górska-Warsewicz i Joanna Nowak, ekspert sektora mleczarskiego.
Źródła i foto: PIM, MRiRW