wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Ciech Sarzyna odnotowuje 70% wzrost eksportu ŚOR

spot_imgspot_img

CIECH Sarzyna rozpoczęła dostawy swoich środków chwastobójczych (syntezowanych w Polsce na bazie substancji MCPA) – do Kanady i Australii. Spółka prowadzi także intensywne działania handlowe w Iranie, a także jednocześnie umacnia swoją pozycję na dotychczasowych rynkach eksportowych – w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Tajlandii, Hiszpanii, Białorusi oraz w krajach bałtyckich. Obecnie Spółka sprzedaje swoje środki ochrony rośli do ok. 40 krajów na całym świecie. W ostatnich dwóch latach wartość eksportu Ciech Sarzyna wzrosła o 70%.

Popyt na środki ochrony roślin zawierające MCPA jest w szczególności w krajach, gdzie uprawy prowadzone są w sposób ekstensywny. Do takich krajów zalicza się Kanada oraz Australia. Wejście na rynek tych dwóch krajów było możliwe dzięki efektywnemu wykorzystaniu przez Spółkę bieżącej sytuacji, jaka ma miejsce w Chinach, gdzie w wielu zakładach produkcja substancji MCPA została wstrzymana lub zamknięta z powodu nieprzestrzegania norm dotyczących ochrony środowiska. Warto zaznaczyć, że to m.in. właśnie chińskie fabryki zaopatrywały największy rynek zbytu MCPA na świecie, czyli Australię.

– Wykorzystaliśmy sprzyjającą sytuację rynkową i zwiększamy dostawy MCPA do Australii. To rynek o ogromnym potencjale, z areałem upraw na poziomie blisko 25 mln ha (w porównaniu do niespełna 11 mln ha w Polsce) oraz z największym na świecie zużyciem MCPA. Mamy rewelacyjne opinie od klientów o naszym produkcie – przede wszystkim ze względu na stałą i powtarzalną bardzo wysoką jakość, będącą wynikiem ponad 60 lat doświadczenia Sarzyny w produkcji środków ochrony roślin. Wiedza naszych pracowników została wykorzystana przy uruchomieniu naszej trzeciej z kolei instalacji syntezy MCPA – w roku 2013. Jest to jednocześnie prawdopodobnie najnowocześniejszy technologicznie obiekt tego typu na świecie – mówi Mariusz Grelewicz, Prezes Zarządu CIECH Sarzyna.

Obecnie ok. 20 proc. przychodów Grupy CIECH w sektora AGRO pochodzi ze sprzedaży zagranicznej. Spółka dokłada starań by systematycznie zwiększać swoją obecność na rynkach zagranicznych, pomimo, że jest to bardzo czasochłonny proces m.in sam proces rejestracji jest podobny do tego z rynku farmaceutycznego i może trwać nawet d 3 do 7 lat.

Rozwój produktów polskiego producenta na rynkach międzynarodowych zakłada rejestrację ponad 20 nowych własnych produktów w  strefie Centralnej i Południowej (m.in. Niemcy, Czechy, Włochy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania czy Irlandia) w latach 2017-2021. Spółka czyni również inwestycje w celu uzyskania własnych zezwoleń dla substancji aktywnych, których liczba ma wzrosnąć z 2 w 2016 roku do 10 w roku 2020. OW

 

CIECH Sarzyna sprzedaje swój flagowy produkt na zagranicznych rynkach pod różnymi nazwami

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x