wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Ciągniki Xerion w niezwykłej roli

spot_img

Latem tego roku dwa ciągniki Claas Xerion 5000 rozpoczęły służbę w międzynarodowym porcie lotniczym Wiedeń-Schwechat. Maszyny dostosowano do wykonywania szeregu specjalistycznych prac, zarówno latem, jak i zimą. Wizualnie od rolniczej wersji odróżnia je przede wszystkim żółty lakier oraz opony szosowe.

Maszyny firmy Claas doskonale sprawdzają się nie tylko w branży rolniczej, ale i w innych środowiskach, np. w porcie lotniczym Wiedeń-Schwechat – stwierdza Wolfgang Meyer, kierownik ds. produktów z regionalnego centrum Claas na Europę Środkową w Austrii.

Przekazanie kluczy do Claasa Xeriona 5000 na lotnisku w Wiedniu

Przekazanie kluczy w czerwcu 2018 r. (od lewej): Roland Pachtner, Fritz Glatzer, Wolfgang Meyer i Clemens Richter.

Zimowe zadania

Ciągniki Claas Xerion 5000 zostały wybrane z myślą o wykonywaniu prac porządkowych, pielęgnacyjnych, ale również zapewniających bezpieczeństwo podróżnym. W okresie zimowym oba ciągniki Xerion będą wyposażone w pługi wirnikowe do śniegu. Ich zadaniem będzie odśnieżanie pasów startowych, płyt postojowych oraz tras na terenie międzynarodowego portu lotniczego. Jak ocenił Roland Pachtner, komendant straży pożarnej zlokalizowanej na lotnisku, przewiduje się wykorzystanie ciągników na poziomie 300 godzin rocznie. W dużej mierze będzie to zależne od częstotliwości i intensywności opadów śniegu. Silniki o mocy 530 KM pozwolą na osiągnięcie wydajności usuwania śniegu na poziomie 3000 ton na godzinę. Można tą ilość pod względem objętości porównać do 20 000 wanien napełnionych wodą!

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Praca w międzynarodowym porcie lotniczym diametralnie różni się od warunków panujących w rolnictwie. Wszystkie czynności należy odpowiednio zgrać nie tylko z pogodą, ale również z nieustannym ruchem samolotów. W związku z koniecznością utrzymywania ciągłej komunikacji radiowej z wieżą kontrolną, w ciągnikach Claas Xerion 5000 zostały zamontowane specjalne urządzenia do tego celu. Spółka Bundesbeschaffung GmbH (BBG) planuje zakup kolejnych sześciu ciągników Claas Xerion 5000, które będą wspomagały funkcjonowanie również na innych austriackich portach lotniczych.

Claas Xerion 5000 kosi trawę na lotnisku w Wiedniu

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x