niedziela, 8 września, 2024
spot_img

Ciągnik zasilany drewnem zamiast olejem napędowym! Jak działały maszyny na HOLZGAS? [WIDEO]

Czy wiedzieliście, że w Niemczech od 42 roku wprowadzono dyrektywę, która nakazywała wszystkim producentom montować w ciągnikach instalacje na holzgas, gdyż olej napędowy miał być przekazywany na potrzeby wojska? Jak jest zbudowana taka instalacja i jak działa? Sprawdźcie!

Zastosowanie nie tylko przy ciągnikach 

Instalację na holzgas charakteryzuje prosta konstrukcja, dzięki czemu można ją zamontować praktycznie do każdego silnika benzynowego z zapłonem iskrowym. W wypadku ciągników typu Lanz buldog, czyli maszyn z silnikiem 2-suwowym średnioprężnym, rolę iskry spełniała niewielka dawka oleju napędowego, która zapalając się od nagrzanej gruszy, zapalała znajdujący się w cylindrze holzgas. Można to porównać do działania instalacji CNG w autach ciężarowych. Są trzy rodzaje instalacji, gdzie każda bazuje na specjalnym kotle oraz chłodnicy

Budowa i działanie 

Kocioł zbudowany jest z podwójnej ściany. W środku kotła znajduje się palenisko, do którego wrzuca się drewno, a następnie podpala przez specjalny kanał. Drewno bez dostępu do tlenu, nie pali się płomieniem, tylko zamienia się w węgiel drzewny.

W żeliwnym palenisku w temperaturze ok. 1100 – 1200 stopni powstały węgiel drzewny zamienia się w gaz, dokładniej rzecz biorąc, mieszaninę gazów składającą się z przede wszystkim z wodoru (około 20% objętości), tlenku węgla (około 20%) i niewielkich ilości metanu oraz niepalnego azotu (około 50-60%) a także dwutlenku węgla i pary wodnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że taki ciągnik był dużo słabszy niż w przypadku zasilania wyłącznie olejem napędowym.  

„Gdyby w palenisku powstał popiół, to znaczy, że coś w kotle jest nieszczelne.”- mówi Pan Jacek Hornik, właściciel zabytkowego ciągnika.  

Zobacz pełną relację wideo!

Podoba Ci się nasze zaangażowanie w ważne sprawy dla rolnictwa? Cenisz jakość naszych treści? Chcesz być aktywną częścią naszej społeczności? Teraz możesz nas wesprzeć! Postaw nam wirtualną kawę! Dzięki Tobie zwiększymy wpływ na kształtowanie przyszłości rolnictwa i świadomość społeczną.

POSTAW KAWĘ!

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x