niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Chcemy utrzymać dialog w łańcuchu dostaw żywności

spot_img

W poniedziałek minister Czesław Siekierski wziął udział w III Forum Producentów Żywności, zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez Federację Gospodarki Żywnościowej RP.

– Dzisiejsze (29.01.2024) spotkanie jest doskonałą okazją do podjęcia dyskusji o aktualnej sytuacji i wyzwaniach na poszczególnych rynkach rolnych w gronie przedstawicieli organizacji branżowych sektora rolno-spożywczego oraz wypracowania wspólnego działania z uwzględnieniem szeroko pojętej polityki Unii Europejskiej – powiedział minister Czesław Siekierski.

Sytuacja w poszczególnych branżach

Minister Czesław Siekierski zauważył, że spotanie to okazja do wymiany poglądów o tym, jaka jest sytuacja w poszczególnych branżach.

– Głównym tematem dyskusji były problemy ze stabilnością rynku i brak opłacalności produkcji. W minionym roku obserwowaliśmy z jednej strony wzrost cen środków produkcji, a z drugiej spadające ceny produktów rolnych. I to decyduje o opłacalności – podkreślił szef resortu rolnictwa i poinformował, że na konferencji odbywa się dyskusja o tym, jak poprawić stabilność w sektorze rolnym.

Minister Siekierski zauważył, że następuje pogłębiona konsolidacja poszczególnych branż

– Prowadzimy szeroką formę dialogu z różnymi organizacjami, związkami rolniczymi. Uważam, że trzeba wsłuchać się w to co mówią rolnicy, co mówią branże, jaka jest sytuacja i jak my możemy współdziałać – poinformował szef resortu rolnictwa.

Przetwórstwo i handel rolno-spożywczy w rękach nowego departamentu

Szef resortu rolnictwa poinformował o planach utworzenia nowego departamentu, który zajmie się tematyką przemysłu i łańcucha żywnościowego. Minister wyraził przekonanie, że należy zająć się kwestią poziomu marży na poszczególnych etapach łańcucha żywnościowego.

– W ministerstwie powstanie departament, który będzie się zajmował obszarami przetwórstwa rolno-spożywczego, i w dużej skali, i małym przetwórstwem, a także obszarami związanymi z handlem. Chcemy utrzymać dialog w łańcuchu żywnościowym, począwszy od rolnika aż do konsumenta – żebyśmy rozmawiali o tym, jak sprawiedliwie dzielić się marżą – poinformował minister.

Źródło: MRiRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x