Notowania soi i kukurydzy w Chicago są najwyższe od 6-7 miesięcy, podczas gdy pszenica (Chicago i Paryż) drożała drugi tydzień z rzędu i odrabiała wcześniejsze straty.
Na giełdzie w Paryżu, w rozliczeniu tygodniowym (21-28.01.2022), unijna pszenica podrożała o ponad 2% do 278,75 eur/t na piątkowym zamknięciu. Amerykański odpowiednik zyskał w Chicago niespełna 1%, a różnica w skali umocnienia wynika ze skokowego wzrostu kursu dolara wobec euro. Pszenica drożała to drugi z rzędu, po wielotygodniowej fali przecen.
Dużo bardziej, bo o 3%-4% umocniła się w minionym tygodniu kukurydza (po obu stronach Atlantyku). Jednak rekordzistą wzrostu tygodniowego była soja i śruta sojowa (+4% do +5%).
W minionym tygodniu na lekkim minusie tydzień zamknął jedynie unijny i kanadyjski rzepak. Zmienność dziennych notowań, zwłaszcza w Paryżu, była olbrzymia, ale piątkowe odbicie jedynie zminimalizowało wcześniejsze spadki.
Głównym czynnikiem napędzającym notowania zbóż w górę jest oczywiście realna groźba inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Skutkowałoby to zakłóceniami lub zaprzestaniem ukraińskiego eksportu ziarna oraz najpewniej nałożeniem embarga na handel z Rosją.
Kolejny czynnik to pogoda. Na półkuli północnej deficyt wody utrzymuje się na wielu obszarach upraw pszenicy ozimej w USA. Na półkuli południowej po zakończeniu rekordowych zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii przychodzi czas na soję na południu kontynentu. Jednak pogoda dla upraw soi i kukurydzy nie jest tak łaskawa. W końcówce roku upały i dotkliwa susza dotykały Argentynę, Paragwaj i południową Brazylię, a na północy kontynentu występowały nadmierne opady. W styczniu na dużej części wysuszonych regionów pojawiły się potrzebne opady deszczu. Jednak straty w uprawach są już nieuniknione, stąd systematycznie spadają, rekordowe początkowo, prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej.
Zmiany okresowe notowań:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com