sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w maju do 13%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 31.05.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 13% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jest to kolejny miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym.

Dobrą informacją jest to, że ceny całego koszyka cen towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się od kwietnia 2023.

Oznacza to (jeśli potwierdzą to dane w finalnym odczycie), że miesięczny – majowy wskaźnik (0% od kwietnia) jest najniższy od lutego 2022 roku.

Spadek tempa rocznego majowej inflacji wynika z wysokiej bazy, ponieważ w maju 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (13,9% w skali roku). Warto zauważyć, że w skali 2 lat ceny w maju wzrosły aż o 26,9%.

Wstępne dane GUS pokazują, że ceny nośników energii spadły w skali miesiąca o 0,5% (+20,4% w skali roku), w tym paliw do prywatnych środków transportu o 4,8% (-9,5% w skali roku). Jednocześnie ceny żywności i napojów alkoholowych nadal rosły r/r, ale tempo rocznego wzrostu zmalało do tylko 0,6% (+18,9% w skali roku).

Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 roku.

Źródło: GUS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x