Mamy się czego obawiać. Indie, drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie zakazały jej eksportu z obawy przed załamaniem się rynku wewnętrznego w skutek globalnych wysokich cen tego zboża. Zablokowane dostawy zbóż z Rosji, Ukrainy i Indii przy pogarszających się perspektywach światowych zbiorów z uwagi na suszę wywindowały kolejny raz ceny na giełdach.
Aktualne ceny zbóż w kraju
Z jednej strony ceny zbóż wspierane są przez zablokowane dostawy z Rosji, Ukrainy i Indii oraz suszę a z drugiej strony pojawia się widmo obniżek związanych z transportem przez Polskę surowców z okupowanego obecnie kraju.
“Szlaki komunikacyjne, które mogłyby stanowić alternatywę wobec zablokowanych portów morza Azowskiego i Czarnego, prowadzą przez Polskę i jej porty morskie. Dlatego Polska rekomenduje Ukrainie korzystanie z polskich struktur portowych” – poinformowało w komunikacie ministerstwo rolnictwa. Głosy ze środowiska nie brzmią entuzjastycznie, bowiem rolnicy obawiają się, że rynek zaleje fala tańszego zboża z Ukrainy co obniży rynkowe ceny. I mają do tego pełne prawo, szczególnie że obecny rok zmusił gospodarzy do poniesienia ogromnych kosztów związanych z produkcją rolną. Na obniżki nie ma przestrzeni. Jednak tranzyt jest konieczny, ponieważ bez tego bezpieczeństwo żywnościowe zostanie zachwiane, a wtedy znajdziemy się w gorszym kryzysie niż dotychczas.
Jak co tydzień, na podstawie wywiadu z poszczególnymi punktami skupu, sporządziliśmy zestawienie cen. Obecnie za pszenicę konsumpcyjną i paszową uzyskać można od 1450 do 1820 zł/t, za żyto od 1100 do 1525 zł/t, za pszenżyto od 1400 do 1550 zł/t, za jęczmień 1300 do 1780 zł/t a za owies od 980 do 1360 zł/t. Ceny poniżej podane są w zł netto/tona.
ZESTAWIENIE CEN W SKUPACH ZBÓŻ/na dzień 18.05.2022
źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl