sobota, 24 lutego, 2024

W Paryżu tylko kontrakt na rzepak podrożał zauważalnie w ostatnim tygodniu 2023 roku

spot_img

W piątek 29 grudnia wycena rzepaku z dostawą w lutym 2024 wyniosła 438,00 eur/t i była o 1,8% wyższa w porównaniu do ceny przed tygodniem. W skali całego roku, cena rzepaku w kontrakcie najbliższym na Euronext-Paryż (Matif) spadła o 25%. W ostatnim tygodniu grudnia notowaniom rzepaku sprzyjało odbicie cen kanadyjskiej canoli.

Notowania unijnych zbóż pozostawały stabilne w ostatnim tygodniu roku

Na ostatniej grudniowej sesji cena pszenicy z realizacją w marcu 2024 wyniosła 222,50 eur/t i była o skromne 0,2% wyższa niż przed tygodniem. Utrzymujący się wysoki kurs euro względem dolara wywiera negatywną presję na ceny i osłabia konkurencyjność unijnego ziarna w konfrontacji z dostawcami z krajów basenu Morza Czarnego. Także ostatni unieważniony przetarg egipskiego GASC (z 28.12.2023) pokazał, że importerzy nie akceptują podwyżek cen rynkowych pszenicy. Jednak stale obecne ryzyko związane z żeglugą po Morzu Czarnym, a ostatnio też po Morzu Czerwonym chroni kontrakty na zboża przed większą przeceną.

W 2023 roku pszenica potaniała o 20-30% na dwóch największych giełdach

Warto zauważyć, że na przestrzeni całego 2023 roku, cena pszenicy na giełdzie paryskiej w kontrakcie najbliższym spadła aż o 28% (-86,75 eur/t).

Analogiczny kontrakt na amerykańską pszenicę (SRW w Chicago) podrożał w ostatnim tygodniu o prawie 2%, ale w skali 2023 roku stracił na wartości 21%.

Kontrakty giełdowe na kukurydzę potaniały o ponad 30% w 2023 roku

W Paryżu kukurydza z dostawą w marcu 2024 straciła na wartości symboliczne 0,5% w ostatnim tygodniu grudnia podążając za notowaniami chicagowskiego kontraktu na kukurydzę. Z jednej strony poprawa pogody w Brazylii i perspektywa ogromnego odbicia produkcji w Argentynie utrzymują ceny na niskim poziomie, a z drugiej słabszy dolar, a przez to wzrost zainteresowania amerykańskim pochodzeniem sprzyja wzrostowi cen w Chicago.

W skali roku unijna i amerykańska kukurydza potaniały o ponad 30%.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 29.12.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: www.barchart.com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x