środa, 17 lipca, 2024
spot_img

W Paryżu rzepak jest najdroższy od lipca ubiegłego roku

spot_img

Notowania unijnego kontraktu na rzepak powróciły w tym tygodniu do trendu wzrostowego po krótkiej korekcie spadkowej tydzień wcześniej. Na giełdzie w Paryżu sierpniowa seria zamknęła poniedziałek ceną 485 eur/t – najwyżej od lipca 2023 roku. Środowe zamknięcie było jeszcze wyższe i sięgnęło 488 eur/t.

Głównymi czynnikami wspierającymi ceny rzepaku pozostają przymrozki i brak opadów w kwietniu i maju na Ukrainie, a także sucha pogoda na początku siewów w Australii. Zimna pogoda i deszcze w Kanadzie również opóźniły siew, chociaż zwiększyły zapasy wilgoci w glebie.

Susza i przymrozki zaszkodziły uprawom rzepaku na Ukrainie

Eksperci Spółdzielczego Centrum Analitycznego PUSK (Ukraina) podają, że „w niektórych gospodarstwach w obwodach dniepropietrowskim, charkowskim i kiroworadskim zniszczeniu uległo nawet 30-40% upraw rzepaku, choć nie ma jeszcze oficjalnych informacji na ten temat. W rezultacie zbiory rzepaku w nowym sezonie zmniejszą się do 4,1 mln ton (4,7 mln ton w roku 2023/24), a więc ceny będą znacznie wyższe niż w roku ubiegłym”.

Produkcja rzepaku w Australii może spaść o 5% w wyniki deficytu opadów

Sucha pogoda na południu i zachodzie Australii może zmniejszyć plony rzepaku, podczas gdy ulewne deszcze na wschodzie pomogą zwiększyć produkcję pszenicy. Rzepak jest wysiewany w tym kraju już od kilku tygodni, ale choć warunki pogodowe w Queensland i większości Nowej Południowej Walii sprzyjają siewom, w Australii Zachodniej i Południowej gleba jest bardzo sucha, więc rolnicy mogą zmniejszyć obszar pod uprawę rzepaku na ko rzyść pszenicy ozimej i jęczmienia. Stan Australia Zachodnia produkuje ponad 50% australijskich zbiorów rzepaku. Według prognoz, w porównaniu z rokiem ubiegłym powierzchnia zasiewów rzepaku w kraju zmniejszy się o 6% do 3,1 mln ha, a zbiory zmniejszą się o 5% do 5,4 mln ton.

Jeszcze na początku maja USDA prognozował wzrost areału i produkcji rzepaku w Australii (+0,8 do 6,5 mln ton),

Ropa nie wspiera wzrostów nasion oleistych

Ceny ropy spadają wraz ze zmniejszaniem się napięcia na linii Iran – Izrael. Taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się aż do wyboru nowego prezydenta Iranu (28 czerwca). Lipcowe kontrakty terminowe na ropę Brent spadły w ciągu tygodnia o 1,4% do 82,3 dolarów za baryłkę (-3,9% w miesiącu), a uwolnienie 1 miliona baryłek benzyny z rezerw na Dzień Niepodległości ogłoszonych przez Administrację Prezydenta USA w celu zwiększenia krajowej podaży jeszcze bardziej zmniejszy popyt na ropę naftową, a co za tym idzie, na biodiesel.

Notowania rzepaku w Paryżu (zamknięcie z 22.05.2024):

Źródło cen: barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x