czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijny kontrakt na rzepak podrożał w marcu o ok. 10%

spot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż notowania rzepaku rosną systematycznie od 26-go lutego. W tym czasie seria z dostawą w maju (stary zbiór) podrożała z 407,5 eur/t (1756 zł/t) do 452,0 eur/t (1954 zł/t) na zamknięciu sesji z 20.03.2024.

Wzrostom notowań paryskiego kontraktu sprzyja odbicie notowań soi, kanadyjskiej canoli, ale też wyjątkowo wysokie ceny ropy. Soja drożeje w ostatnim czasie pod wpływem obaw pogodowych wynikających z nadmiernych opadów deszczu w Argentynie.

Mniejsze zasiewy rzepaku spodziewane są w Europie i Kanadzie

Znaczny spadek areału rzepaku spodziewany jest  w UE, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie w 2024 roku. Strategie Grains przewiduje spadek upraw UE-27 o 8% w stosunku do 2023 r., podczas gdy UkrAgroConsult wskazuje na 9% spadek ukraińskiej zasiewów w 2024 r. Jednocześnie niezwykle trudne warunki powinny obniżyć obszar zasiewów w Wielkiej Brytanii o ponad ¼ w stosunku do 2023 roku.

Oficjalne dane płynące z Kanady pokazują, że kanadyjscy rolnicy zamierzają zasiać o 3% mniej rzepaku pod tegoroczne zbiory. W dużej części kluczowych obszarów uprawy rzepaku w Kanadzie była wyjątkowo sucha pogoda.

Czy wzrosty się utrzymają dłużej?

Prognozy nadal pokazują duże globalne dostawy nasion oleistych w tym sezonie (2023/24), choć opierają się na dużych uprawach południowoamerykańskich.

Istnieje wiele prognoz dotyczących brazylijskich upraw, które są obecnie zbierane. To powoduje niepewność na rynku. Tymczasem, chociaż ostatnie opady deszczu doprowadziły do zwiększenia argentyńskich prognoz dotyczących plonów w zeszłym tygodniu, to jednak ulewne deszcze muszą wkrótce ustąpić, aby uniknąć szkód w uprawach. Obawy o szkody związane z uprawami są obecnie uwzględniane w cenach.

Długoterminowa podaż nasion oleistych jest wciąż duża

W dłuższej perspektywie globalny obraz podaży i popytu na soję nadal wygląda na ciężki. Pierwsze prognozy na przyszły sezon (2024/25) z Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) pokazują, że rosnące globalne zapotrzebowanie na soję powinno być z nawiązką zaspokojone przez wyższą produkcję. Opierać się to na wzroście produkcji w przyszłym sezonie dla wszystkich trzech głównych producentów, Argentyny, Brazylii i USA i może podnieść globalne zapasy soi jeszcze wyżej.

Zaliczane do nowego sezonu uprawy nie zostaną posadzone w Argentynie i Brazylii aż do jesieni, więc kolejną kluczową uprawą na rynku będzie amerykańska soja . Wczesne prognozy USDA wskazywały na wzrost o 4,7% rok do roku w amerykańskim obszarze zasiewów soi w 2024 roku kosztem kukurydzy.

To, czy obecne wsparcie cen się utrzyma zależeć będzie od wielkości szkód w argentyńskich uprawach soi, a także od tego, co pokaże raport USDA o zamiarach zasiewów.

Notowania unijnego kontraktu na rzepak (na 21.03.2024):

Źródło cen: e-WGT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x