sobota, 24 lutego, 2024

Unijne kontrakty giełdowe na zboża zamknęły tydzień na minusie

spot_img

Druga połowa minionego tygodnia przyniosła powrót do spadków w Chicago po kilkudniowej fali wzrostowej. W konsekwencji soja potania w skali tygodnia kończącego się 26-go stycznia, a wzrost tygodniowy notowań amerykańskiej pszenicy i kukurydzy został mocno ograniczony. Do odwrócenia trendu w Chicago przyczyniło się umocnienie dolara amerykańskiego i postępujące zbiory soi w Brazylii. Obawy pogodowe dotyczące Argentyny zostały odsunięte na drugi plan.

W Paryżu kontrakty na pszenicę i kukurydzę zamknęły tydzień na minusie

Wycena unijnej kukurydzy z dostawą w marcu spadła o skromne 0,25 euro w skali tygodnia do 186,75 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Kontrakt marcowy na kukurydzę ustala z tygodnia na tydzień swoje historycznie niskie wyceny. Na wykresie kontynuacyjnym kukurydza jest najtańsza od listopada 2020 roku. Paryska kukurydza naśladuje zachowanie amerykańskiego kontraktu na to zboże. Wyceny giełdowe kukurydzy spadają pod presją rekordowych zbiorów w USA, Chinach i w skali globalnej, a na unijnym rynku z powodu taniego importu z Brazylii i Ukrainy.

Pszenica straciła w skali tygodnia 3,25 euro do 214,75 eur/t, po odbiciu o 2 euro tydzień wcześniej. Oznacza to poziom minimalnie powyżej rocznego dołka kontraktu marcowego z 16-stycznia. Na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej są to okolice 2,5-letniego minimum zaliczonego w grudniu. Konkurencja ze strony pszenicy czarnomorskiej ogranicza popyt na źródła unijne, powodując spadek cen. Skalę przeceny unijnych zbóż ograniczyło słabnące euro, które przynajmniej teoretycznie podnosi atrakcyjność unijnego eksportu.

Rzepak podrożał w skali tygodnia o niespełna 2 euro

W Paryżu kontrakt na rzepak z dostawą w lutym podrożał w minionym tygodniu o skromne 1,75 euro (16 euro tydzień wcześniej) do 436,5 eur/t. Nadal seria ta porusza się w szerokim trendzie bocznym w zakresie 415 – 450 eur/t, trwającym od początku listopada. Ceny nasion były w minionym tygodniu wspierane wzrostem notowań ropy, która to wsparcie było minimalizowane przez spadek notowań soi i canoli w drugiej części tygodnia.

Spadki notowań zbóż i oleistych kontynuowane są na rozpoczęciu nowego tygodnia

W poniedziałkowe popołudnie (29.01.2024) tendencja spadkowa za oceanem i w Paryżu jest kontynuowana. W konsekwencji amerykańska soja (też śruta i olej sojowy) oraz kukurydza wróciły już na swoje wieloletnie minima, a pszenica SRW spadła poniżej 6,0 usd/buszel.

W Paryżu tracą na wartości obydwa zboża – ustanawiają nowe długookresowe minima terminu marcowego, a notowania lutowego rzepaku (kończy obrót w środę) spadły poniżej 430 eur/t.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 26.01.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x