piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Unijna pszenica była najdroższa od stycznia na otwarciu tygodnia

spot_img

W poniedziałek kontrakty giełdowe na pszenicę wzrosły mocno w reakcji na obawy dotyczące warunków pszenicy ozimej w USA, Rosji i Europie oraz utrzymujących się napięć na Morzu Czarnym.

Najbliższa seria unijnego kontraktu na pszenicę (stary zbiór) podrożała w Paryżu o 9 euro (4,4%) do 215,5 eur/t. W tym samym czasie kontrakt z dostawą we wrześniu (nowy zbiór) wyceniany był już na 223 eur/t. Jest to najwyższa cena obserwowana zarówno w przypadku starych, jak i nowych kontraktów od stycznia tego roku. Podobne wzrosty odnotowała także pszenica chicagowska. Notowania majowej serii na pszenicę SRW odbiły tam o 3,6% w poniedziałek (najwyżej od lutego) po 2,5% odbiciu w piątek.

Kapitał spekulacyjny redukuje krótkie pozycje z powodu obaw o amerykańskie zasiewy pszenicy

Poniedziałkowe odbicie cen wynikało głównie z faktu, że fundusze hedgingowe (najwięksi spekulanci) wychodzili z krótkich pozycji, czyli odkupowali kontrakty w Chicago wraz z pogarszaniem się kondycji uprawianej w USA pszenicy ozimej.

Najnowszy raport USDA pokazał, że 50% zasiewów pszenicy ozimej w USA oceniono na dobry lub doskonały, co oznacza spadek o 5% w porównaniu z poprzednim tygodniem. Mimo że ocena ta jest nadal wysoka jak na tę porę roku, rosną obawy związane z suchą pogodą na Równinach Południowych. W dniu 16 kwietnia 24% amerykańskich upraw pszenicy ozimej znajdowało się na obszarach dotkniętych obecnie suszą.

Oceny spadły w kluczowych stanach produkujących pszenicę, w tym w Kansas, głównym producencie pszenicy ozimej w USA. USDA oceniło 36% zbiorów pszenicy ozimej w Kansas jako dobre lub doskonałe, w porównaniu z 43% w poprzednim tygodniu. Spadki zaobserwowano także w Oklahomie, Montanie, Kolorado i Teksasie.

Wsparciem dla cen są też obawy związane z uprawami pszenicy w Europie i w Rosji

Sucha pogoda obserwowana jest obecnie w Rosji, co pogarsza nieco perspektywy tegorocznych zbiorów.

Niepokój uczestników rynku budzi też bardzo zły stan upraw ozimych we Francji i ostatnia fala przymrozków, która nawiedziła Europę.

Stałym czynnikiem prowzrostowym jest zagrożenie wynikające z rosyjskich ataków na infrastrukturę portów Wielkiej Odessy.

Notowania pszenicy w Paryżu (eur/t – prawa oś) i w Chicago (usd/100 buszli – lewa oś):

Źródło cen: www.barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x