Według piątkowego (13.10.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 8,2% (10,1% w sierpniu) w stosunku rocznym. W tym wzrost cen towarów sięgnął 7,6%, a usług 9,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
We wrześniu ceny towarów i usług spadły o 0,4% w porównaniu z sierpniem. Był to piąty miesiąc z rzędu kiedy ceny nie wzrosły w porównaniu do miesiąca poprzedzającego.
Spadek rocznego tempa wrześniowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ we wrześniu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 17,2%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 25,4% ! Na skalę wrześniowego spadku tempa rocznej inflacji, a deflacji w skali miesiąca wpłynęły też sztucznie zaniżone przez państwowy PKN Orlen ceny paliw.
GUS również ogłasza wskaźnik inflacji w skali 5 lat. W tym przypadku we wrześniu 2023 r. w stosunku do września 2017 r. wzrost cen wyniósł 43,4%.
Zmiany cen żywności (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m)
Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – 10,4% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii) – 9,5%. Wśród żywności znajdą się nieliczne grupy artykułów, które potaniały od lipca 2022 (masło i drób).
Na szczęście w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług spadły po stabilizacji w sierpniu. Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.
W skali miesiąca żywność potaniała o 0,4%, a koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) obniżyły się o 0,2%, a paliwa do prywatnych środków potaniały o 3,1% w stosunku do sierpnia. W stosunku do sierpnia 2022 roku potaniała większość artykułów żywnościowych.
Źródło: GUS