sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Także w nowym sezonie Rosja powinna utrzymać dominującą pozycję na rynku pszenicy

spot_img

W tym sezonie rosyjska pszenica, mimo wojny, zdominowała światowy eksport tego zboża (kształtuje ceny). W 2022 roku zbiory w Rosji były rekordowo wysokie – przekroczyły 100 mln ton według krajowych szacunków.

Zapowiada się, że także w 2023 roku produkcja w Rosji będzie ponadprzeciętna, a eksport utrzyma się na wysokim poziomie (dzięki rekordowym zapasam) i będzie kształtował światowe ceny.

SovEcon, zrewidował prognozę zbiorów pszenicy w Rosji w górę o 1,5 mln ton do 86,8 mln ton, powołując się na sprzyjające warunki pogodowe w kluczowych regionach uprawy. W aktualizacji zauważono, że modele pogodowe przewidują dobre opady w ciągu najbliższych dwóch tygodni w południowej Rosji, południowej części centralnej Rosji i regionie Dolnej Wołgi, co jeszcze bardziej poprawia perspektywy nowych upraw.

Prognoza na 2023 rok jest o 17% niższa niż zeszłoroczne zbiory 104,2 mln ton, ale o 5% wyższa niż pięcioletnia średnia wynosząca 82,5 mln ton.

W związku z lepszymi perspektywami nowych zbiorów i rekordowymi zapasami oczekuje się, że wysoka podaż pszenicy rosyjskiej z obecnego sezonu utrzyma się w nadchodzącym sezonie.

Produkcja (lewa oś) i zapasy pszenicy (prawa oś) w Rosji według IGC:

Źródło: SovEcon, FAO-AMIS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x