Co znajdziesz w artykule?
Indeks światowych cen produktów mlecznych FAO wyniósł w lipcu średnio 127,7 punktu, spadając o symboliczne 0,2 punktu (-0,1 procent) w stosunku do czerwca.
Ceny produktów mleczarskich są w trendzie wzrostowym od października 2023 roku, kiedy to wartość indeksu zaliczyła swoje blisko 3-letnie minima.
Od początku tego roku omawiany indeks wzrósł o 7,6 procent, a w skali roku przetwory mleczne podrożały 7,2 procent.
Lipcowe ustabilizowanie się indeksu było konsekwencją tego, że spadki cen mleka w proszku prawie zrównoważyły wzrosty cen masła i sera.
Światowe notowania cen mleka w proszku spadły w lipcu
Sprzyjał temu słaby popyt importowy, szczególnie na dostawy natychmiastowe, częściowo spowodowany letnim zastojem w działalności rynkowej w Europie Zachodniej, pomimo ograniczonych zapasów i sezonowo niższej produkcji mleka w Oceanii.
Masło drożało dziesiąty miesiąc z rzędu
Międzynarodowe notowania cen masła wzrosły umiarkowanie dziesiąty miesiąc z rzędu, odzwierciedlając ograniczone możliwości eksportu, głównie w Europie Zachodniej, w związku z solidną sprzedażą wewnętrzną, ograniczonymi zapasami i sezonowo spadającą produkcją mleka.
Tymczasem światowe ceny serów nieznacznie wzrosły, przede wszystkim za sprawą wysokiej sprzedaży wewnętrznej w Europie Zachodniej.
Kształtowanie się światowych cen przetworów mlecznych – wykres
Ceny krajowe wybranych produktów mleczarskich
Ceny skupu mleka w Polsce na tle UE
Źródło: FAO, MRiRW