Rosnące obawy o to, jak rozwój zjawiska pogodowego El Niño może wpłynąć na zbiory w sezonie 2023/24, wraz z niższą niż wcześniej oczekiwano globalną podażą w 2022/23, spowodowały wzrost międzynarodowych cen cukru w maju. Pokazał to czwarty z kolei miesięczny wzrost indeksu cen tego produktu publikowany przez FAO. Wyniósł on w maju średnio 157,6 punktu, co oznacza wzrost o 5,5 proc. w stosunku do kwietnia, oznaczając czwarty z rzędu miesięczny wzrost i poziom o 31% powyżej poziomu sprzed roku.
Kontynuacja wzrostu cen cukru
Jedną z przyczyn kontynuacji wzrostu światowych cen cukru były opóźnienia w dostawach w związku z silną konkurencją o miejsce w brazylijskich portach ze strony soi i kukurydzy.
Jednocześnie pozytywne perspektywy dla upraw trzciny cukrowej w Brazylii w 2023 r., wraz z lepszymi warunkami pogodowymi sprzyjającymi postępowi zbiorów, zapobiegły większym miesięcznym wzrostom cen.
Ograniczenia miesięcznego wzrostu
Także niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej oraz obniżka cen paliw w Brazylii dodatkowo przyczyniły się do ograniczenia miesięcznego wzrostu światowych cen cukru.
Notowania giełdowe cukru (z bankier.pl):
Źródło: FAO, bankier.pl