Co znajdziesz w artykule?
O notowaniach giełdowych towarów (też rolnych) decyduje zwykle najliczniejsza, a zarazem najbardziej zasobna, grupa uczestników gry rynkowej. Są to największe instytucje finansowe, które grają na wzrost lub spadek cen kontraktów giełdowych w celu pomnażania zysków. Warto zatem obserwować, jaki kierunek ruchu cen obstawia ta grupa i jak zmienia się pozycja rynkowa (długa lub krótka netto) największych spekulantów.
Inwestorzy finansowi odkupili część kontraktów na amerykańskie zboża i soje w II połowie kwietnia
Według ostatniego raportu amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC), zarządzający pieniędzmi kupowali w ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia kontrakty na zboża i soję w Chicago. W konsekwencji najwięksi spekulanci obniżyli swoją krótką pozycję netto (zarabia na spadku cen) w wymienionych towarach.
Do odkupienia części kontraktów terminowych sprowokowały zagrożenia pogodowe, które pogarszają perspektywy odbywających się zbiorów w Ameryce Południowej oraz problemy z suszą i mrozem dotykające rosyjskie uprawy pszenicy ozimej.
Najbardziej na spekulacyjnych zakupach korzystała pszenica (SRW) w Chicago
W przypadku pszenicy fundusze hedgingowe i inne duże firmy spekulacyjne zredukowały swoją krótką pozycje netto do 49 629 kontraktów na miękką czerwoną pszenicę ozimą z 95 557 kontraktów dwa tygodnie wcześniej i ustanawiając najmniejszą taką pozycję od początku sierpnia 2023 roku.
Notowania pszenicy SRW w Chicago na tle pozycji netto funduszy hedgingowych:
Spekulanci kupowali też kontrakty na kukurydzę
W raporcie CFTC podała, że w tygodniu kończącym się 30 kwietnia inwestorzy finansowi zajmowali pozycję krótką netto na poziomie 213 115 kontraktów terminowych na kukurydzę. Jest to duży spadek w porównaniu z 271 600 kontraktów 2 tygodnie wcześniej i najmniejsza krótka pozycja netto od początku stycznia.
Notowania kukurydzy w Chicago na tle pozycji netto funduszy hedgingowych:
Soja najmniej skorzystała z zakupów spekulacyjnych w II połowie kwietnia
Agencja (CFTC) poinformowała, że w ostatnim dniu kwietnia najwięksi inwestorzy spekulacyjni byli krótcy na 141 237 kontraktów terminowych na soję, w porównaniu z 155 692 w dwa tygodnie wcześniej. Oznacza to odkupienie netto tylko 14,5 tys. kontraktów w II połowie kwietnia.
Notowania soi w Chicago na tle pozycji netto funduszy hedgingowych:
Ważne:
Długa pozycja netto wskazuje, że przeważają kupione kontrakty w ramach danej grupy uczestników rynku giełdowego. Znaczy to, że więcej z nich obstawia wzrost cen.
Krótka pozycja netto oznacza, że więcej uczestników rynku futures zakłada spadek cen i przeważają u nich sprzedane kontrakty (zamierzają odkupić je taniej).
Źródło: CFTC