piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Rzepak był liderem ubiegłotygodniowych wzrostów na paryskiej giełdzie

spot_img

W Paryżu notowania sierpniowej serii rzepaku odbiły w górę o ponad 6,5% w minionym tygodniu

Najbliższy kontrakt na rzepak zamknął tydzień ceną 508,25 eur/t, a piątkowe zamknięcie było najwyższe od ponad roku.

We Francji pierwsze zbiory nasion rzepaku i zbóż potwierdzają niski potencjał, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości. Francuscy rolnicy zrobili w ubiegłym tygodniu pewne postępy przed przewidywanymi dalszymi opadami w kilku regionach. W obliczu tej sytuacji rolnicy są oczywiście zaniepokojeni ilością zbiorów, a także ich jakością.

Warto zauważyć, że coraz wyższe ceny ropy naftowej wspierają cały sektor biopaliw. Ropa Brent wyceniana jest powyżej 86 usd/b – najwyżej od 3 miesięcy.

Perspektywa słabych zbiorów pszenicy we Francji i odbicie w Chicago wsparły wzrost notowań tego zboża

Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakt wrześniowy na pszenicę podrożał o 3,5 euro/t (1,6%) w skali tygodnia (+0,25 eur/t tydzień wcześniej) i wyceniany był na 228,25 eur/t na piątkowym zamknięciu. Znaczne odbicie cen wynika z obaw o poziom zbiorów w Europie, a zwłaszcza we Francji, gdzie deszczowa pogoda utrzymuje się od jesieni i stwarza ciągłe problemy rolnikom. W miniony piątek dodatkowy impuls do ruchu w górę dała giełda w Chicago ze wzrostem najbliższej serii pszenicy na poziomie 3,2%.

Unijna kukurydza podrożała niespełna 2% w skali tygodnia

W Paryżu kontrakt najbliższy na kukurydzę zamknął piątek ceną 209,75 eur/t, zyskując 3,75 euro w skali tygodnia. Notowania tego zboża zamknęły tydzień na plusie tylko dzięki piątkowemu wybiciu. Kontrakt paryski wsparło odbicie notowań amerykańskiej kukurydzy w końcówce tygodnia, ale też pogarszające się oczekiwaniami dla UE. W prognozie z końca czerwca Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE z 68,6 mln ton do 64,8 mln ton (62,7 mln ton w 2023 roku).

W Chicago kontrakty na zboża i kompleks sojowy zamknęły tydzień na plusie

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję rosły w końcówce tygodnia, korzystając z osłabienia dolara, a pszenica dodatkowo za sprawą wyjątkowo dużej sprzedaży eksportowej (805,4 tys. ton w ostatnim tygodniu).

Zamówienia eksportowe amerykańskiej kukurydzy i soi były w tym samym czasie skromne, odpowiednio 357,2 tys. ton – kukurydza i 228,4 tys. ton – soja. W USA zasiewy kukurydzy i soi wkraczają teraz w kluczowy dla plonowania etap, co zwiększa niepewność i zmienność na rynku.

Okresowe zmiany notowań – tabela

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 05.07.2024)

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na oleiste:

Źródło: KE, USDA, CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x