Miniony tydzień przyniósł głębokie przeceny na rynku towarowym. Taniała większość surowców pod wpływem obaw, że nowy wariant koronawirusa negatywnie wpłynie na światowy wzrost gospodarczy. Wśród towarów rolnych silny spadek zanotowała pszenica, która jeszcze 23-listopada zaliczała w Paryżu historyczne maksima, a w Chicago była najdroższa od 9 lat. Pszenicy szkodziły dodatkowo najnowsze doniesienia o rekordowej produkcji w Australii (kłopot z jakością) i w Argentynie. Piątkowe dane z Kanady pokazały też nieco większą ostateczną produkcję pszenicy w tym kraju, chociaż spadek rok do roku wyniósł blisko 40%.
Czynniki fundamentalne na pozostałych rynkach zbóż i oleistych praktycznie się nie zmieniły w ostatnim okresie. Stąd kukurydza amerykańska odrobiła w końcówce tygodnia część strat, a unijny rzepak i soja zamknęły nawet tydzień na plisie. Warunki upraw w Ameryce Południowej są dotąd doskonałe i mogą skutkować rekordowymi zbiorami kukurydzy i soi, ale na horyzoncie widać ryzyko pogodowe (możliwy deficyt opadów) na części obszarów Argentyny i Brazylii związane ze zjawiskiem pogodowym La-Nina.
Zmiany okresowe notowań kontraktów giełdowych:
Za ostatnie zawirowania na rynkach, też rolnych odpowiadają czynniki zewnętrzne.
Pierwszym z nich jest dużo tańsza niż jeszcze kilka tygodni temu ropa, co przekłada się na tańsze biopaliwa i wywiera presję na oleje roślinne, nasiona oleiste i zboża (głównie kukurydzę wykorzystywaną do produkcji bioetanolu).
Drugi ważniejszy czynnik o znaczeniu globalnym to zmiana nastawienia banków centralnych do problemu inflacji.A warto wspomnieć, że to właśnie ultra luźna polityka („drukowanie masowe pieniędzy i zerowe lub ujemne stopy procentowe”) tych instytucji przyczyniła do historycznych maksimów notowanych przez główne indeksy akcji, surowce i zbliżone do historycznych szczytów ceny żywności. Teraz banki centralne (w tym FED) zaczynają zmieniać swoje nastawienie, a to powoduje pierwsze ucieczki kapitału spekulacyjnego od ryzykownych aktywów. Skutkuje to zamykaniem długich pozycji (odsprzedaż kontraktów) w wielu towarach, a zwłaszcza tych, których ceny wywindowane były na historyczne szczyty.
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie najbliższej serii kontraktu z piątku – 03.12.2021):
Giełda w Paryżu:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż