środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Pfeifer & Langen podnieśli ceny buraków kontraktowych w Wielkopolsce

spot_img

Na Spotkaniu Federacji Związków Plantatorów Buraka Cukrowego Grupy Pfeifer & Langen z Producentem Cukru ustanowiono nowe warunki skupu buraków w kampanii 2022/2023 oraz premie za buraki dostarczone w ostatnim okresie kampanii 2021/2022.

Jakie zmiany zaproponowano?

 • Podwyższona została cena za buraki kontraktowane na 34 Euro/t buraków o standardowej jakości (zaw. cukru 16% i strata wydatku 2%).
 • Plantatorzy, którzy dostarczą buraki ze średnią teoretyczną stratą wydatku większą niż wartość 2 % będą rozliczeni jak przy stracie równej 2%.
 • Plantatorzy, którzy dostarczą buraki ze średnią teoretyczną stratą wydatku niższą niż wartość 2 % będą rozliczeni wg. osiągniętego wyniku teoretycznej straty wydatku.
 • Cena buraków niekontraktowanych będzie wynosić 100 zł/tonę fizyczną.
 • Zwyżka ceny buraków dostarczanych przed 1 października i po 10 grudnia będzie obowiązywała również do buraków niekontraktowanych.

Zmiana warunków do kampanii 2021/2022:

 • Do każdej fizycznej tony buraków dostarczonej w styczniu 2022 zostanie wypłacona dodatkowa jednorazowa premia za trudne warunki odbioru buraków w wysokości odpowiednio:
  • za buraki dostarczone od 1 do 7 stycznia – 2 zł.
  • za buraki dostarczone od 8 do 14 stycznia – 4 zł.
  • za buraki dostarczone od 15 do 29 stycznia – 6 zł.
 • Buraki niekontraktowane zostały objęte zwyżką ceny z tytułu dostawy po 10 grudnia w takiej samej wysokości jak buraki kontraktowane.

To kolejny krok ze strony Pfeifer & Langen po ostatnich protestach plantatorów. Pytanie, tylko czy podwyżki skłonią producentów do pozostania przy produkcji, bo głosy ze środowiska mówią, że niewielu jest chętnych. 

źródło:kzpbc.com.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x