piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ostrzał portu w Odessie wywołał spekulacyjne wzrosty notowań zbóż i rzepaku

spot_img

Masowy ostrzał Odessy, w tym portu, którym eksportowano ukraińskie towary rolne wywołał skokowe wzrosty notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. W Paryżu kontrakty na kukurydzę, rzepak i pszenicę podrożały w środę o 5%-8%. Jeszcze mocniej wzrosły notowania amerykańskiej pszenicy SRW.

Należy przypomnieć, że Rosja wypowiedziała w ostatnich dniach swój udział w umowie zbożowej, której obowiązywanie zakończyło się 17-go lipca, a trwało od lipca 2022 roku. Teraz agresor wzmocnił znaczenie swojej decyzji w sposób militarny.

Przeprowadzony atak falami

Wróg skierował rakiety Onyks i Ch-22 na infrastrukturę portową i krytyczną. Uderzył w terminal zbożowy i olejowy, uszkodził zbiorniki i sprzęt do załadunku. Wybuchł pożar. Wszystkie kompetentne służby pracują nad likwidacją skutków ostrzału” – poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”. Choć w rejonie terminali atak nie spowodował ofiar, to ogółem w nocnym ostrzale rannych zostało co najmniej 12 mieszkańców obwodu odeskiego. Rosjanie przeprowadzili atak falami, odpalając pociski rakietowe i wypuszczając drony. W Odessie dziewięć osób zostało rannych, w tym dziewięcioletni chłopiec, a w obwodzie odeskim — trzy.

Od północy 20 lipca Federacja Rosyjska będzie traktować statki płynące do portów Ukrainy nad Morzem Czarnym jako przewożące ładunki wojskowe. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że niektóre obszary w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części wód międzynarodowych zostały uznane za czasowo niebezpieczne dla żeglugi — donosi prokremlowska agencja TASS.

Koniec funkcjonowania bezpiecznego korytarza

Oznacza to koniec funkcjonowania bezpiecznego korytarza zbożowego, który odpowiadał za ponad połowę całego ukraińskiego eksportu towarów rolnych w okresie od sierpnia 2022 roku.

O ile zmniejszenie dostaw ukraińskiego zboża i rzepaku nie powinno zachwiać rynkami, to jednak uczestnicy rynku obawiają się, że w odwecie Zachód może nałożyć jakieś ograniczenia na eksport rosyjskich zbóż i nawozów. Byłby to poważny problem dla światowych importerów pszenicy, w tym krajów najbiedniejszych.

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 19.07.2023:

Notowania pszenicy w Paryżu (zamknięcie z 19.07.2023):

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x