sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Miniony tydzień przyniósł dalszy wzrost notowań unijnej kukurydzy i pszenicy

spot_img

Wprawdzie piątkowa sesja w Paryżu przyniosła lekką korektę spadkową w notowaniach zbóż, to tydzień kończący się 23-go czerwca 2023 zamknął się ponad 3% (7-8 eur/t) wzrostem notowań unijnej kukurydzy i pszenicy (dotyczy serii najbliższej). W konsekwencji kukurydza zakończyła piątek ceną 243,25 eur/t, a pszenica kosztowała na koniec sesji 247 eur/t. Oznacza to poziomy nieco niższe niż dzień wcześniej, kiedy to obydwa kontrakty ustaliły swoje dwumiesięczne maksima (poziomy niewidziane od połowy kwietnia).

Odbiciu cen na rynku giełdowym (Chicago, Paryż) pomagają obawy pogodowe o stan upraw w kilku kluczowych regionach produkcji i malejące szanse na przedłużenie przez Rosję umowy zbożowej po 18-lipca.

Unijny rzepak potaniał w minionym tygodniu, naśladując zachowanie olejów roślinnych

Wycena serii najbliższej spadła z 473,5 eur/t (2-miesięczny szczyt) zaliczonych na zamknięciu poprzedniego tygodnia, do 431 eur/t w piątek. Ciągle jednak nasiona rzepaku drożeją o 9% (36 eur/t) od początku czerwca. Olej sojowy potaniał o 10% po tym jak w środę EPA (Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska) ustaliła obowiązkowe limity mieszania biopaliw na rozczarowującym z punktu widzenia branży poziomie.

Giełda w Chicago

W Chicago pojawiła się w końcówce tygodnia korekta spadkowa mocno drożejącej ostatnio kukurydzy i soi. Niektórzy gracze krótkoterminowi postanowili zrealizować zyski, gdy rynek pogodowy wywindował ceny na 3-4 miesięczne szczyty w krótkim czasie. Ostatecznie, w skali tygodnia kukurydza straciła 1,5% na wartości, ale soja utrzymała 2% wzrost. Deficyt opadów utrzymuje się w pasie obu największych upraw amerykańskich (kukurydza i soja), ale potencjalne straty plonów nie są jeszcze nieodwracalne.

Na rynku pogodowym popyt i podaż mają drugorzędne znaczenie w porównaniu ze zmieniającymi się prognozami pogody.

Aktualnie aż 65% obszaru kukurydzy w USA jest dotkniętych suszą, w porównaniu z 57% tydzień wcześniej i tylko 25% miesiąc temu. Jednocześnie 57% obszaru uprawy soi w USA jest dotkniętych suszą, co oznacza wzrost z 51% tydzień wcześniej w porównaniu z zaledwie 19% miesiąc temu.

Pszenica SRW utrzymała duże zyski (+6,6% w tygodniu)

Pozostał już mniej niż miesiąc na przedłużenie umowy zbożowej ułatwiającej eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne, ale Rosja uważa, że nie jest to w jej interesie.

Kondycja upraw pszenicy ozimej w USA jest bardzo zła, mimo że lepsza niż rok temu. Wielu farmerów zaniecha zbiorów, by skorzystać z ubezpieczeń. Susza zaczyna dotykać też pszenicy jarej. Obecnie 15% zasiewów jest dotkniętych suszą, w porównaniu z zaledwie 4% tydzień wcześniej.

Kolejny argument dla wzrostu cen pszenicy płynie z Indii. Krajowe źródła informują (młynarze), że  zbiory pszenicy w Indiach mogą być znacznie poniżej oficjalnych szacunków rządu na poziomie 112,7 mln ton i nieco poniżej szacunków USDA – 113,5 mln ton. Miejscowe źródła sugerują, że wraz z powolnym nadejściem deszczów monsunowych produkcja może spaść bliżej zakresu 100 – 103 mln ton. Jeśli tak będzie, Indie mogą zostać zmuszone do importu pszenicy, aby powstrzymać gwałtowny wzrost cen krajowych. Szacunkowe ilości importu wyniosłyby od 4 do 8 mln ton w celu utrzymania dostaw krajowych na odpowiednim poziomie.

RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 23.06.2023

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x