wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Krajowa produkcja nasion oleistych powinna spaść po rekordzie z 2022 roku

spot_img

Tegoroczne zbiory wszystkich nasion oleistych w Polsce szacowane są przez Komisję Europejską na 3,78 mln ton, czyli 9% poniżej rekordowego 2022 roku. Oczekiwany wynik będzie nadal bardzo wysoki, bo 17% lepszy od średniej 5-letniej.

Mniejsze niż przed rokiem zbiory będą konsekwencją 3% spadku areału zasiewów wszystkich głównych upraw. O 5% obniżyć ma się w tym roku krajowy obszar rzepaku, szacowany na 1,046 mln ha. W dużo większym zakresie zmaleć powinny zasiewy słonecznika (-63% r/r) i soi (-53% r/r).

Prognoza produkcji rzepaku w Polsce w sezonie 2023 roku sięga teraz 3,38 mln ton. Będzie to drugi wynik w historii (jeśli prognoza się zmaterializuje) po ubiegłorocznym rekordzie na poziomie 3,65 mln ton.

Produkcja nasion oleistych w Polsce w latach 2010-2023

W kraju, wśród upraw oleistych dominuje rzepak, a jego udział w areale zasiewów tej grupy sięgnąć ma w tym roku aż 98%.

Według KE produkcji słonecznika w Polsce powinna obniżyć się do 22 tys. ton z 65 tys. ton przed rokiem. Produkcja soi spadnie z 43 tys. ton w 2022 do tylko 21 tys. ton w tym roku.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x