Ubiegły tydzień, a w zasadzie jego początek, przyniósł gwałtowny wzrost notowań giełdowych zbóż. Mimo spadków w miniony czwartek i piątek, unijna pszenica i kukurydza zdrożały o ponad 3% w skali tygodnia (14-21.01.2022). Dla pszenicy był to pierwszy wzrostowy tydzień od grudnia ubiegłego roku.
Także obecny tydzień (poniedziałek – 25.01.2022) otworzył się skokowym wybiciem w górę notowań obu głównych zbóż. W Paryżu pszenica z dostawą w marcu przekroczyła poziom 280 eur/t, a analogiczny kontrakt w Chicago kosztował na zamknięciu poniedziałkowej sesji blisko 295 usd/t. W obu przypadkach są to najwyższe wyceny pszenicy w tym roku.
Unijna kukurydza kosztuje już ponad 250 eur/t, co jest dwumiesięcznym szczytem, ale w Chicago kontrakt ten notuje siedmiomiesięczne maksima (ok. 245 usd/t na poniedziałkowym zamknięciu). Za ostatnie odbicie na rynku zbóż odpowiada wzrost napięcia na granicy Rosji z Ukrainą.
W przypadku wojny dojdzie zapewne do dużych zakłóceń w eksporcie, a odwetowe restrykcje nakładane na Rosję dodatkowo ograniczą i tak już ograniczoną podaż zbóż. Mówimy tu o dwóch czołowych eksporterach ziarna, którzy odpowiadają za 39% eksportu pszenicy i 19% światowego eksportu kukurydzy (według styczniowe prognozy USDA na obecny sezon).
Do zakupów spekulacyjnych pszenicy zachęca też pogarszający się stan upraw twardej pszenicy ozimej w USA z uwagi na utrzymujący się deficyt wody w regionach zasiewów tego zboża.
Droga soja taniała w poniedziałek pod wpływem potrzebnych opadów w Argentynie i postępujących zbiorów w Brazylii. W Mato Grosso zebrano 5% areału soi przy dobrych plonach (północna część Brazylii otrzymała obfite opady deszczu). Mimo poprawy pogody, zwłaszcza w Argentynie, prognozy zbiorów kukurydzy w tym kraju i w południowej części Brazylii już spadły o ok. 20 mln ton. To i ewentualny brak ukraińskich dostaw skieruje importerów do USA, gdzie ceny drastycznie wzrosną.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło notowań: Euronext-Paryż, CBoT