czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste zaliczyły wzrostowy tydzień

spot_img

W Paryżu notowania wrześniowej serii pszenicy wzrosły w skali minionego tygodnia o 6,9% (14,5 euro) do 261,25 eur/t, podczas gdy analogiczny kontrakt na amerykańską pszenicę SRW podrożał o 7%. Po obu stronach Atlantyku pszenica wyceniana jest najwyżej o lipca-sierpnia ubiegłego roku. W poniedziałek (27.05.2024) giełda w Chicago była nieczynna, ale unijne kontrakty na zboża kontynuowały wzrosty.

Pszenica wspierana jest przez zagrożenia podaży z basenu Morza Czarnego i pogarszający się światowy bilans

Pszenica nadal korzysta z obniżających się prognoz zbiorów w Rosji (wiosenna susza i wyniszczające przymrozki), ale też z obaw o podaż morską zbóż z Ukrainy w dłuższej perspektywie. Rosja wyraźnie przejęła inicjatywę w wojnie z Ukrainą i zapewne będzie podejmować w przyszłości próby odcięcia Ukrainy od Morza Czarnego, czyli zajęcia Odessy. Samo skierowanie ofensywy w tamtym kierunku może mieć nieprzewidywalne skutki dla światowego i unijnego rynku zbóż.

Wzrosty na rynku pszenicy mają też podłoże fundamentalne. Wynikają one z prognoz, które zapowiadają dalszy spadek zapasów globalnych tego zboża w nowym sezonie, mimo oczekiwanych rekordowych zbiorów.

Drożejąca pszenica ciągnie w górę notowania giełdowe kukurydzy

Wprawdzie seria na starą unijną kukurydzę potaniała o skromne 1 euro w skali tygodnia, to już kontrakt na nowy zbiór (dostawa w listopadzie) zyskał na wartości 11,5 euro do 226,75 eur/t i był najdroższy od lipca 2023 roku na zamknięciu tygodnia.

Problemy pogodowe na Zachodzie Europy, a zwłaszcza we Francji (nadmierne opady) się utrzymują nadal. Stąd francuscy rolnicy są opóźnieni w zasiewach kukurydzy (zaawansowanie 78% w porównaniu do 96% średnio). Jednocześnie pogorszyła się  kondycja pszenicy ozimej największego unijnego producenta zbóż. FranceAgriMer odnotował spadek o 1 punkt procentowy kondycji upraw tego zboża w ciągu ostatniego tygodnia, do 63% ocenionych w dwóch najlepszych kategoriach.

W Paryżu kontrakt na rzepak ustalał nowe maksima

Notowania unijnego rzepaku (nowy zbiór) wybiły w górę po okresie dwutygodniowej stabilizacji wokół poziomu 480 eur/t. Sierpniowa seria na rzepak podrożała w skali tygodnia o blisko 12 euro (2,5%) do 490,5 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Od wieloletnich minimów z lutego (ok. 410 eur/t) rzepak podrożał o 20%, a obecne wyceny rzepaku są najwyższe od lipca ubiegłego roku.

Głównymi czynnikami wspierającymi ceny rzepaku pozostają przymrozki i brak opadów w kwietniu i maju na Ukrainie, a także sucha pogoda na początku siewów w Australii. Zimna pogoda i deszcze w Kanadzie również opóźniły siew, chociaż zwiększyły zapasy wilgoci w glebie.

Okresowe zmiany notowań:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 24.05.2024)

 Kontrakty na zboża:

Kontrakty na oleiste:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x