poniedziałek, 26 lutego, 2024

Dziewiąty miesiąc z rzędu USDA obniża prognozy światowej produkcji kukurydzy w tym sezonie

spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oczekuje w swojej prognozie z kwietnia, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,1145 mld ton. Prognoza produkcji kukurydzy z kwietnia jest niższa o 3,0 mln ton (-3,8 mln ton w marcu) od oczekiwań sprzed miesiąca i aż o 6,0% od zbiorów w sezonie 2021/22.

Za aktualne cięcie prognoz odpowiada głównie Ameryka Południowa. O ile w Brazylii zbiory kukurydzy powinny być rekordowe (125 mln ton), to w przypadku doświadczonej suszą Argentynie prognozy produkcji obniżone zostały o 3 mln ton, do 37 mln ton (-12,5 mln ton – r/r).

W kwietniu zmalały również (o 1,2 mln ton) szacunki unijnych zbiorów kukurydzy, do poziomu 53,0 mln ton, a import podniesiony został o 1 mln ton do rekordowych 24,5 mln ton. Dla porównania, w poprzednim sezonie produkcja kukurydzy w UE wyniosła 71,4 mln ton, a import 19,8 mln ton. Unijny eksport kukurydzy powinien obniżyć się z 6 mln ton (sezon wcześniej) do 2,2 mln ton w tym sezonie.

Wymienione wyżej cięcia zostały częściowo złagodzone korektą w górę rosyjskich zbiorów kukurydzy (z 14 do 15,8 mln ton).

Produkcja ukraińskiej kukurydzy pozostawiona została na 27 mln ton, ale eksport z Ukrainy podniesiony został o 2 mln ton do 25,5 mln ton (27 mln ton rok wcześniej).

Globalna konsumpcja kukurydzy oceniana jest teraz na 1,155 mld ton (-0,7 mln ton – m/m) i przewyższy produkcję.

Konsekwencją wyższego cięcia produkcji niż konsumpcji i lekkiego podniesienia zapasów początkowych jest korekta w dół (m/m) zapasów globalnych kukurydzy o 1,1 mln ton do 295,4 mln ton. Oznaczać to będzie spadek zapasów o 3,8% w skali roku.

USDA  dokonał tylko kosmetycznych zmian w krajowym (USA) bilansie kukurydzy, pozostawiając bez zmian zapasy końcowe, oceniane na 34,1 mln ton (-2,6% – r/r) .

Warto zauważyć, że w USA aż 44% krajowego zużycia kukurydzy (38% zbiorów) stanowi produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny. W USA, zwłaszcza w środkowo-zachodniej części, najbardziej rozpowszechnioną mieszanką benzyny i etanolu jest E85 (zawiera 15% etanolu).

Źródło: USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x