poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Drożejące euro przeceniło unijne kontrakty na zboża i rzepak w minionym tygodniu

spot_img

Na giełdzie w Chicago notowania obu głównych zbóż i soi poruszają się w kwietniu w trendzie bocznym. Przy czym amerykańska miękka pszenica ozima wyceniana jest o prawie 40% poniżej poziomu sprzed roku, a kukurydza i soja są o 10% tańsze niż w połowie kwietnia 2022 roku. Presja rosnącej konkurencji ze strony brazylijskich dostaw kukurydzy i soi oraz rosyjskiej i australijskiej podaży pszenicy równoważona jest w kwietniu przez słabnącego dolara, obawy o kondycję krajowych upraw pszenicy ozimej i pojawiające się cyklicznie groźby ze strony Rosji.

W Paryżu kontrakty na unijne zboża i rzepak pozostają w trendzie spadkowym

Wprawdzie piątkowa sesja zamknęła się odbiciem na rynku zbóż po obu stronach Atlantyku (groźby Rosji, że nie przedłuży umowy zbożowej po 18-maja), to jednak w rozliczeniu tygodniowym unijne zboża ponownie straciły na wartości.

Głównym winowajcą przecen w Paryżu jest umacniające się euro w stosunku do dolara. Kurs eurodolara wzrósł w miniony czwartek powyżej 1,10 (roczne maksima), zanim w piątek pojawiła się lekka korekta spadkowa.

Drożejące euro zmusza unijnych eksporterów do obniżania cen w poszukiwaniu odbiorców pszenicy i sprawia, że importowane towary (wyceniane w usd) stają się tańsze.

W konsekwencji czwartkowej przeceny unijna kukurydza pokonała swoje marcowe minima i była najtańsza od stycznia 2022 roku. Jednocześnie pszenica prawie zrównała się z marcowym kilkunastomiesięcznym dołkiem.

W przypadku rzepaku ceny także wracają w okolice 2-letnich marcowych minimów.  Notowania rzepaku spadają pod wpływem olbrzymich zapasów w UE (import z Ukrainy i Australii) i dobrych prognoz na nowe zbiory.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 14.04.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago: 

Źródło cen: Euronext, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x