Ceny zbóż spadły też przez większą część minionego tygodnia (14-18.11.2022), hamowane przez utrzymujące się obawy dotyczące popytu ze strony Chin i przeświadczenia, że umowa o bezpiecznym korytarzu zbożowym zostanie ostatecznie zaakceptowana przez Rosję przed jej wygaśnięciem. Rekordowy potencjał produkcyjny w Brazylii wywierał presją na ceny oleistych i kukurydzy.
W czwartek, czyli na dwa dni przed wygaśnięciem, przedłużona została o kolejne 4 miesiące „Umowa Zbożowa” gwarantująca bezpieczne wysyłki towarów rolnych z Ukrainy drogą morską. Pierwotna Umowa zawarta została 22-go lipca i przyczyniła się do ustabilizowania sytuacji podażowej na światowym rynku zbóż.
Efektem rosnącego eksportu zbóż i oleju słonecznikowego, uznawanych wcześniej za niedostępne, są systematyczne spadki cen, przerywane obawami, że Rosja przestanie respektować wcześniejsze porozumienie.
W piątek pojawiło się odreagowanie wcześniejszych spadków na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Część inwestorów finansowych, którzy wcześniej grali na spadki cen zrealizowała zyski (odkupiła kontrakty po niższych cenach) po decyzji Rosji o przedłużeniu w czwartek umowy zbożowej. Zadziałała tu znana powszechnie na rynku giełdowym zasada „sprzedawaj pogłoski i kupuj fakty”. Warto jednak zauważyć, że sesja piątkowa zakończyła się ostatecznie mocno poniżej dziennych maksimów, a w Chicago pszenica zanotowała nawet spadek.
Ceny, zwłaszcza unijnych (pomagało im dodatkowo osłabienie euro), zbóż odnotowały niewielkie wzrosty w końcówce tygodnia, ponieważ uczestnicy rynku mogą teraz przenosić swoją uwagę z przedłużonej już umowy zbożowej na obawy związane z wyzwaniami produkcyjnymi pszenicy w Argentynie (susza) i Australii (powodzie).
Warto przypomnieć, że ceny giełdowe zbóż stale rosły między połową sierpnia, a połową października, ale od tego czasu zboża systematycznie traciły na wartości.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – zamknięcie z 18.11.2022:
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż