Co znajdziesz w artykule?
Cena diesla wzrosła na stacjach w minionym tygodniu w odróżnieniu od średniej ceny benzyny i LPG. Kierowcy doświadczają z zadowoleniem delikatnego spadku ceny średniej benzyny i autogazu. Niestety diesel podrożał zauważalnie na stacjach śladem wcześniejszej podwyżki cen tego paliwa w hurcie. Pocieszeniem dla kierowców samochodów osobowych są jednak wakacyjne upusty oferowane przez największe sieci stacji. Stacje te (też PKN Orlen) mają jednak bardzo wysokie ceny wyjściowe i nawet po skorzystaniu z promocji cena zapłacona jest wyższa od ceny „tanich stacji”.
Niepokojące dla rolników, niezrozumiałe latem, jest ponowne rozjechanie się ceny diesla i benzyny w hurcie do blisko 40 groszy (z VAT). Taka sytuacja miała miejsce zimą, ale wtedy dużo wyższa cena diesla wynikała z większego zużycia oleju opałowego w sezonie grzewczym.
Różnica ceny diesla i Pb95 w hurcie – wykres

W oficjalnym cenniku PKN Orlen Pb95 nie zmieniła ceny (+9 gr/l tydzień wcześniej), a cena diesla spadła o 4 grosze (+18 gr/l tydzień wcześniej) w tygodniu kończącym się 16-lipca 2025 roku. Na razie ceny na stacjach zareagowały z opóźnieniem na wcześniejsze duże odbicie ceny hurtowej diesla. W konsekwencji średnia cena (z VAT) diesla spadła do poziomu 5,87 zł/litr, a benzyny 95 oktanów utrzymała się na poziomie 5,52 zł/litr.
Na szczęście dla kierowców wróciły wakacyjne promocje
Efektem wcześniejszych zmian, ropa i ceny hurtowe paliw mocno spadły po zakończeniu wojny na linii Izrael – Iran, był bardzo duży wzrost marż stacji paliw, które zamiast dostosować cenniki do warunków rynkowych proponują wakacyjne upusty przy zakupach z użyciem aplikacji. Zresztą upusty oferują sieci, które mają dużo wyższe ceny od od średniej krajowej.
Przeczytaj również – Ceny paliw w hurcie i na stacjach rozjechały się mocno !!!
Warto szukać tańszych stacji
Rozpiętość cenowa między najtańszymi stacjami paliw (brak promocji), a tymi najdroższymi zwiększyła się w ostatnim czasie. Tradycyjnie już najtańsze stacje są zlokalizowane przy centrach handlowych, ewentualnie stacje miejskie, a najdroższe przy drogach szybkiego ruchu. Różnice cenowe wynikają z powrotu marż na bardzo wysokie poziomy. Licząc od początku 2025 roku marże średnie stacji paliw są dużo powyżej średniej z lat 2017-2023 (w 2024 roku były rekordowe). Decydujący wpływ na ceny, a tym samym marże stacji ma PKN Orlen, który posiada najwięcej stacji na rynku.
Ceny paliw na stacjach – średnie na 16-07-2025
Według e-Petrol.pl w połowie 28-go tygodnia 2025 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 5,89 zł/litr i 6,09 zł/litr. Oznacza to, że cena popularnej benzyny spadła o 2 grosze, a cena diesla wzrosła o 4 grosze w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia autogazu spadła o 5 groszy do 2,69 zł/l. Na giełdzie cena ropy spadła w ostatnim tygodniu, ale kurs USD/PLN odbił w tym czasie o kilka groszy w górę.
Cena średnia paliw w detalu: 16-07-2025 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 6,67 zł/l (-2 gr/l);
• Pb95: 5,89 zł/l (-2 gr/l);
• ON: 6,09 zł/l ( +4 gr/l);
• LPG: 2,69 zł/l (-5 gr/l).
Ceny paliw na stacjach – wykres

Paliwa są dużo tańsze od swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l – ON z października i 7,95 zł/l – Pb95 z czerwca 2023).
Aktualnie ceny obu głównych paliw są również niższe niż przed rokiem o 34-50 gr/l w detalu i 23-61 groszy na litrze w hurcie.
Ceny paliw mocno spadły w skali roku (tabela)

Cena diesla w hurcie jest ponowienie dużo wyższa od benzyny
W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 16-go lipca 2025, cena netto litra benzyny 95 nie zmieniła się (+8 groszy tydzień wcześniej) i sięgała 5,515 zł/litr (z VAT). W tym samym czasie cena diesla spadła o 4 grosze (+18 groszy tydzień wcześniej) i kosztował 5,867 zł/litr (bez VAT). Oznacza to, że cena diesla była w środę (16.07.2025) o 35 groszy droższy od benzyny (bez VAT).
Warto przypomnieć, że od połowy maja do połowy czerwca ceny diesla i benzyny w hurcie były równe, a nawet ON był czasem tańszy. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce w sierpniu 2024 roku.
Od początku 2025 roku benzyna 95 w hurcie tanieje o 22 grosze, a diesel potaniał w tym czasie o 14 groszy na litrze.
Dla porównania, średnia cena PB-95 i ON spadła na stacjach paliw odpowiednio o 15 groszy i 2 grosze za litr od początku tego roku.
Hurtowe ceny paliw PKN Orlen (wykres)

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN (wykres)

Ceny ropy pozostają na poziomach sprzed wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie
Od początku tego tygodnia do środy notowania ropy spadają po znacznym odbiciu tydzień wcześniej. W konsekwencji ostatnich zmian, w skali tygodnia ropa potaniała o ok. 1,5 usd/baryłkę. Analitycy spodziewają się, że w dłuższej perspektywie ropa powinna pozostawać pod presją rosnącej podaży ze strony krajów OPEC i oczekiwanego spowolnienia w światowej gospodarce.
W środowe popołudnie (16.07.2025) ropa Brent kosztuje poniżej 69 usd/baryłkę w porównaniu do szczytu blisko 80 usd/baryłkę po ataku Izraela na Iran.
USD/PLN spadł do 3,60 zł za dolara – po raz pierwszy od maja 2018 roku
Dzisiaj (16.07.2025) wycena dolar/złoty oscyluje wokół 3,66 zł za dolara, czyli o ok. 4 grosze wyżej niż przed tygodniem. Co ciekawe, majowa obniżka stóp procentowych w Polsce i ponowna na początku lipca (w czerwcu RPP pozostawiła stopy bez zmian) nie przeceniła złotego. Dopiero korekta w dół notowań euro wobec dolara (dolar się umocnił) przełożyła się na odbicie kursu USD/PLN.
W tym roku marże stacji ze sprzedaży paliw są zbliżone do rekordowego poziomu
W połowie 29 tygodnia 2025 uśredniona marża modelowa stacji paliw wyniosła 19 groszy/l dla ON (+4 grosze w skali tygodnia), a w przypadku benzyny (Pb95) aż 37 groszy na litrze (-3 grosze w skali tygodnia).
Licząc od początku 2025 roku uśrednione marże stacji paliw są zbliżone do rekordu z 2024 roku (patrz wykres).
Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej (wykres)

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniają upustów okresowych stosowanych przez różne sieci stacji.
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, ewgt