poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ceny ziemi rolnej osiągają rekordowe poziomy w 2023 roku!

spot_img

W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować nieustanny wzrost cen ziemi rolnej.  Średnia cena hektara gruntów ornych w Polsce przekroczyła 61 tysięcy złotych. Najwyższe ceny za hektar ziemi rolnej dotyczą WielkopolsKI, gdzie przeciętna cena gruntów dobrych klas przekroczyła oficjalnie barierę 100 tysięcy złotych.  Jakie są ceny ziemi rolnej w innych województwach Polski?

Ceny ziemi rolnej 2023. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?

Co pół roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza średnie ceny gruntów w Polsce na podstawie danych GUS. W ciągu ostatnich dwóch lat cena hektara ziemi ornej wzrosła o ponad 12,5 tysiąca złotych. W IV kwartale 2022 roku średnia cena hektara gruntów ornych w Polsce wyniosła 61 362 złotych.

Najwyższe stawki za ziemię rolną znajdują się w województwie wielkopolskim, gdzie średnio za hektar gruntów ornych trzeba zapłacić aż 80 325 zł. Jednakże za dobrej jakości grunty orne (klasa I, II, IIIa) ceny osiągają jeszcze wyższy poziom i wynoszą średnio 100 519 zł za hektar!

Ponadto, powyżej średniej krajowej znajdują się również ceny ziemi w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wynoszą one 67 922 zł/ha, oraz na Podlasiu, gdzie ceny osiągają poziom 61 921 zł/ha.

Z kolei, najniższe ceny za ziemię rolą występują w Zachodniopomorskim (32 000 zł/ha), Podkarpackim (36 966 zł/ha), Lubuskim (37 056 zł/ha) oraz Świętokrzyskim (41 683 zł/ha).

Różnice cen ziemi rolniczej w Polsce w zależności od jakości gruntów

W zależności od jakości ziemi, ceny gruntów rolnych w Polsce znacznie się różnią. Za dobrej jakości grunty orne (klasy I, II, III a), łąki oraz pastwiska klasy I i II trzeba przeciętnie zapłacić 70 766 zł/ha w całym kraju. Jednak, ceny te znacznie się różnią w poszczególnych województwach – najwyższe ceny występują w Wielkopolsce, gdzie cena za hektar ziemi osiąga 100 519 zł/ha, natomiast najniższe w województwie zachodniopomorskim, gdzie koszt ziemi rolniczej to 38 000 zł/ha.

Grunty średnie (klasy III b, IV, łąki oraz pastwiska klasy III i IV) sprzedawane były i kupowane średnio w Polsce po cenie 63 251 zł/ha. Podobnie jak w przypadku dobrych gruntów, najwyższe ceny występują w Wielkopolsce (84 830 zł/ha), a najniższe w województwie zachodniopomorskim (34 571 zł/ha).

Z kolei średnia cena słabych gruntów w Polsce (klasy V, VI, łąki oraz pastwiska klasy V i VI) wynosi około 46 942 zł/ha. Najdroższe grunty słabe znajdują się w Wielkopolsce, gdzie cena za hektar ziemi wynosi 57 984 zł/ha, natomiast najtańsze w województwie świętokrzyskim, gdzie koszt ziemi rolniczej wynosi około 26 205 zł/ha.

Ceny zakupu / sprzedaży UR w IV kw. 2022 r. wg województw obowiązujące od 10 maja 2023 r.

Tab. ARiMR

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
9 miesięcy temu

W życiu bym nie sprzedała hektara ziemi za mniej ni400.000 tys złotychvbyle jakie auto kosztuje średniej klasy obecnie ok 100.000 co za chwilę będzie warte kupy złomu a,pole którego nikt nie jest w stanie wyprodukowacbobtyle ziemi jest ile Bozia dała na tej planecie i coraz mniej ziemi do podziału bo ludzi coraz więcej a auto można wyprodukować dom wybudować itd ale do tego wszystkiego musi być ziemią czyli.miejsce czyli pole
Ziemia rolna winna kosztować tyle ile ziemia pod budowę bo co to ma za znaczenie czy rolna czy budowlana ,ziemia jest ziemia a ja płacę za ziemię a nie nazwę,nazwę.sobie.mozna zmieniać dowolnie,a jak ktoś chce kupić ziemię to czy rolna czy budowlana,wszystko jedno i ziemi mamy do podziału tylko tyle ile jej jest i to dobrej ziemi ,dającej plony a nie jakieś bezwodnej pustyni gdzie nic nie urośnie q grunt dodatkowo niestabilny czy jakieś skały czy tereny trzęsień ziemi ,my w Polsce mamy zatem świetna ziemię tylko jakieś niej właściciele jesteśmy beznadziejni ,bo nie umiemy jej doceniać,mimo że nasi dziadkowie oddawali Zan życie i za nas ,dzisiejszych niedojdow ,co nie wiedzą co mają i zagrodzie sprzedają ,bo o tym co pod tą nasza ziemia jakie potężne dodatkowo bogactwa to już nie wspomnę,bo też są pewnie tacy co tego też nie wiedzą na czym siedzą,no i stąd ta nasza polska bieda
Jest takie powiedzenie-jakzes ciemny ,tos daremny!

Sebastian
Sebastian
7 miesięcy temu
Reply to  Teresa

Chyba chora jesteś, ciekawe który rolnik kupi hektar ziemi za 400 tys zwłaszcza w czasach gdy pszenica jest po 700 zł. Przy tych cenach to by się zwróciło po jakichś 150 latach

Leszek
Leszek
7 miesięcy temu
Reply to  Teresa

Chce pani kupić ode mnie po 300 tys kilka ha?

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

3
0
Would love your thoughts, please comment.x