Od prawie miesiąca ceny zbóż lecą w dół. Powodem obniżek oczywiście są korytarze handlowe, które tworzone są, aby uwolnić towary rolne z Ukrainy. Obecnie cena pszenicy w kraju nie przekracza 1700 zł/t. Tańsze są również jęczmień, żyto i pszenżyto. Jedynie owies trzyma stabilną cenę. Czy na wyższe ceny podczas żniw nie ma co liczyć?
Aktualne ceny zbóż w kraju
Kluczowym czynnikiem obniżek jest deklaracja Putina gotowości do otwarcia, wspólnie z Turcją, drogi morskiej dla eksportu ukraińskich zbóż.
“Chociaż realizacja tego przedsięwzięcia jest na razie wielce mało prawdopodobna, to i tak możliwość pojawienia się na rynku 20 i więcej mln ton zbóż zgromadzonych na Ukrainie straszy inwestorów grających na wzrost cen (mają długie pozycje w zbożach). Do sprzedaży kontraktów zachęca poprawa pogody w USA (tempo zasiewów kukurydzy i soi dogoniło tempo średnie) i Europie” – informuje e-WGT.
Analitycy są zdania, że ceny zbóż powinny wkrótce wrócić do poprzednich wyższych poziomów z uwagi na koszty produkcji, które nie pozwalają sprzedawać za mniej. W kraju czynnikiem ryzyka jest właśnie napływ ukraińskiego zboża, które jest konkurencyjne cenowo dla tego wyprodukowanego przez polskich rolników. Prognozy cen nowych zbiorów są wyższe od tych z zeszłego roku, dlatego po sezonie możemy się spodziewać jeszcze wy
Na podstawie wywiadu z poszczególnymi punktami skupu, sporządziliśmy zestawienie cen. Obecnie za pszenicę konsumpcyjną i paszową uzyskać można od 1350 do 1700 zł/t, za żyto od 1100 do 1400 zł/t, za pszenżyto od 1250 do 1430 zł/t, za jęczmień 1220 do 1780 zł/t a za owies od 900 do 1280 zł/t. Ceny poniżej podane są w zł netto/tona.
ZESTAWIENIE CEN W SKUPACH ZBÓŻ/na dzień 06.06.2022
źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl