Kolejny tydzień na rynku drobiu nie przyniósł większych zmian. Pozytywnym aspektem okazało się zniesienie zakazu eksportu z Polski mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego oraz jaj i ich przetworów na rynek saudyjski.
![[Ceny rolnicze drób] Ceny drobiu wciąż niskie 2](https://agroprofil.pl/cms/wp-content/uploads/2020/08/ceny-drob.png)
Według danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w dniach 16-23.08.2020 cena za kilogram brojlera utrzymywała się na tym samym poziomie co w minionym raporcie i wynosiła 3,23 zł/netto. Kaczek typu brojler także utrzymują wzrost tym razem rzędu 0.5%. Za kilogram w skupie można było otrzymać 4,27 zł/netto. Kondycję rynku kaczek komentuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz:
“Czy mieliśmy do czynienia z kolejnym sukcesem krajowych eksporterów kaczek w 2019 roku? Owszem, bo tak pokazują statystyki za miniony rok. Polskie firmy zwiększyły wysyłki eksportowe o 15 proc. w porównaniu r/r. Dynamika wzrostu sprzedaży okazała się lepsza o kilka punktów procentowych niż w roku 2018. W sumie eksport mięsa kaczego w 2019 roku wyniósł 23,4 tys. ton. Jeszcze na początku tego roku producenci kaczek z pewnością ze sporym entuzjazmem odnosili się do tego wyniku, pozytywnie nastawiając się co do przyszłości sektora, który przecież cieszył się sporym zainteresowaniem inwestorów. Końcówka pierwszego kwartału 2020 roku przyniosła jednak inny obraz rynku. Mowa oczywiście o negatywnych skutkach pandemii. Mięso kacze jest towarem pożądanym w kanale HoReCa, a kryzys epidemiczny poważnie zakłócił obrót na rynkach zagranicznych. Pod wielkim zapytaniem stoi zatem kondycja tego sektora. Rok 2020 będzie raczej pierwszym, w którym dojdzie do przerwania silnego trendu wzrostowego na poziomie produkcji i sprzedaży. Sporo wysiłku będzie trzeba włożyć, aby odzyskać dotychczasową kondycję.”
Sektor indyczków i indorów ma się fatalnie. Kolejny tydzień przyniósł spadki. W przypadku indorów 1,7% a indyczków 2,4 % dając wartości kolejno: 4,10 i 4,24 zł/netto. W rozpatrywanym okresie potaniały również tuszki kurcząt patroszonych 65%. Różnica względem minionego tygodnia wynosiła 9 gr.
Rynek drobiu nadal zmaga się z konsekwencjami kryzysu związanego z COVID-19, w tym ograniczoną sprzedażą w kanale HoReCa w całej UE. Dodatkowo, pomimo zmniejszonej produkcji żywca w trakcie pandemii, zapasy mrożonego mięsa drobiowego pozostały duże, co negatywnie oddziałuje na ceny.
Maria Chmal
źródło: gov.pl
kipdip.org.pl