niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Ceny mleka na świecie rosną. Giełda GDT odżyła

spot_img

Ceny mleka na światowych rynkach rosną, wyznaczając nowe kierunki. Najnowsze dane z najważniejszej międzynarodowej giełdy mleka, Global Dairy Trade (GDT), wskazują na zauważalny wzrost cen produktów mlecznych. Na ostatniej aukcji, która odbyła się 21 maja, oferenci byli gotowi zapłacić średnio o 3,3% więcej za produkty mleczne, co stanowi największy skok cen od lutego.

Podwyżki cen mozzarelli, laktozy i masła

Wzrost cen dotyczy praktycznie wszystkich produktów mlecznych, z wyjątkiem cheddara. Szczególnie wysoko odczuwalne są podwyżki cen mozzarelli, laktozy i masła. Mozzarella zanotowała imponujący wzrost cenowy o 9,8%, podczas gdy laktoza i masło drożały odpowiednio o 8,1% i 5,1%. Mleko w proszku również notuje wzrosty: cena odtłuszczonego mleka w proszku wzrosła o 3,5%, a mleka pełnego w proszku o 2,9%.

Indeks cen GDT, będący miarą średniej ważonej procentowej zmiany cen wszystkich produktów na rynku, osiągnął najwyższy poziom od października 2022 roku. 

W Niemczech ceny mleka idą w górę

Czy perspektywy rynkowe malują obraz optymistyczny dla producentów mleka? W rzeczywistości, jeśli przyjrzymy się sytuacji w Niemczech, to możemy zauważyć znaczący wzrost cen mleka w maju. Już w drugim tygodniu tego miesiąca, cena mleka w transakcjach między mleczarniami wzrosła o 1,5 do 2 centów w porównaniu z poprzednim tygodniem, osiągając poziom od 36,5 do 37,5 centów za kilogram. Co ciekawe, w kolejnym tygodniu, od 13 do 19 maja, odnotowano kolejny skok cen, tym razem o 4,5 centa na południu i 1,5 centa na północnym zachodzie kraju. W rezultacie mleczarnie były gotowe zapłacić aż 41 centów za kilogram mleka na rynku spot na południu i 39 centów na północy/zachodzie. To wyraźny sygnał, że tamtejsze mleczarnie intensywnie poszukują surowca.

Niestety, w Polsce nadal obserwujemy spadki cen mleka, co jest zgodne z prognozami ekspertów. Niemniej jednak, istnieje nadzieja na zmianę tej sytuacji, a kluczową rolę mogą odegrać indeks na Global Dairy Trade oraz wzmożony popyt konsumentów. 

źródło: AgrarHeute

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x